Kreissparkasse Nedir Nasıl Hesap Açılır?

Kreissparkasse Nedir Nasıl Hesap Açılır?

22 Eylül 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Güçlü Alman Bankacılık sisteminin en önemli paydaşlarından biri de Kreissparkasse’dir. Genellikle Sparkasse ile aynı banka olarak zannedilse de organik bir bağı bulunmamaktadır. Simgeleri aynı olan bu iki banka farklı 2 tüzel kişiliğe sahiptir. Kreissparkasse’nin en ünlü şubesi Köln’de bulunmaktadır. Kreissparkasse nedir nasıl hesap açılır, Türkiye’de anlaşmalı bankası var mı, Türkiye’ye nasıl para gönderilir gibi pek çok sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kreissparkasse Nedir Nasıl Hesap Açılır?

Kreissparkasse Almanya’da federal bazda faaliyet gösteren bankalardan biridir. Almanya’nın eyaletlerinde yer alan Kreissparkasse şubeleri birbirinden bağımsız yapıda bankalar gibi hizmet vermektedir. Kreissparkasse kelime anlamı olarak; “Bölge Tasarrufları Para Kutusu / Kasası” anlamına gelmektedir. Almanya’da KSK Bank olarak ya da yalnızca “KSK” şeklinde de tanımlanmaktadır. En eski ve köklü Alman Tasarruf Bankalarından biridir.

En büyük bankası / şubesi Köln Kreissparkasse olarak kayıtlarda yer almaktadır. 4000’den fazla çalışanı ve 173 ofisi ile hizmet vermektedir. Kreissparkasse hesap açma işlemi yalnızca kimlik veya yurtdışından gelenler için pasaport ile yapılabilmektedir. Bu alanda Sparkasse ile birlikte Almanya’da en kolay banka hesabı açma işleminin yapılabileceği bankalar arasında yer almaktadır. Ayrıca hesap açımı için bankanın resmi internet sitesi de ziyaret edilebilir. Kreissparkasse online banking (internet bankacılığı) işlemleri için bankanın resmi internet sitesi yazımızın sonunda verilmiştir.

Kreissparkasse Türkiye Anlaşmalı Bankalar Var Mı Para Gönderimi Nasıl Yapılır?

Kreissparkasse ile doğrudan anlaşmalı herhangi bir Türk Bankası bulunmamaktadır. Ayrıca Kreissparkasse’nin İstanbul’da ya da Türkiye’nin herhangi bir ilinde de şubesi yoktur. Bununla birlikte Kreissparkasse müşterileri Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi yapabilirler. Bunun için bankanın şubelerinden ya da internet bankacılığından işlem yapmak mümkündür.

Kreissparkasse ile Türkiye para transferi işlemi diğer seçeneklere göre bir miktar daha yüksek masraf içerebilmektedir. Türkiye’ye para yollama için alınan masraf (gebühr) tutarı; yollanacak tutara göre değişmekle birlikte 20-25 Euro civarından başlamaktadır. Kreissparkasse Köln’e dair bazı önemli bilgiler ve iletişim kanalları aşağıdaki gibidir.

  • Adresi: Neumarkt 18–24, 50667 Köln
  • Banka Kodu: 370 502 99
  • BIC Kodu ya da Swift Kodu: COKS DE33 XXX
  • Kreissparkasse Köln Servis Telefonu (Müşteri Hizmetleri): 0221 227-0
  • Kreissparkasse Köln Online-Banking Hotline (İnternet Bankacılığı için telefon numarası): 0221 227-4200

Kreissparkasse Web Sitesi: https://www.ksk-koeln.de/de/home.html