Kredi Kartı Ne Zaman Çıktı Ne Zaman Kullanılmıştır

Kredi Kartı Ne Zaman Çıktı Ne Zaman Kullanılmıştır

29 Nisan 2020 3 Yazar: Şerife Uslu

Ödeme araçları neredeyse insanlık tarihiyle yaşıttır. İnsanoğlunun çoğaldığı ve birbiriyle etkileşim halinde yaşamaya başladığı günden bu güne dek, ödeme yöntemleri değişerek ve gelişerek sosyal hayattaki yerini büyütmeye devam etmektedir. Kredi kartı da günümüzdeki ödeme araçlarından en önde gelenlerinden biridir. Peki Kredi Kartı Ne Zaman Çıktı İlk Kredi Kartı Ne Zaman Kullanılmıştır?

Ticaretin başladığı ilk çağlarda insanlar genellikle meta değişimleri ile alış- verişlerini gerçekleştirmekteydiler. Bununla birlikte emek gücünün karşılığında meta ve madde edinmek de mümkündü. Değerli madenlerin ve başta altının bulunmasıyla ödeme yöntemlerinde altın ilk sırayı aldı.

Paranın bulunmasıyla insanlar hızla bu yöne evrildi ve para üzerinden alış- veriş yapmaya başladılar. İnsan nüfusunun artması ve ticaretin genişlemesi; çek, senet gibi ödeme yöntemlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Dünya üzerinde 18. yüzyılda başlayan bankacılık zaman içerisinde büyük gelişim kaydetti ve modern anlamda bankacılık 20. yüzyılda uygulanmaya başlandı. Bankaların kredi kartı ürünlerini buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Ne Zaman Çıktı?

Teknolojinin ve bankacılık sektörünün hızla gelişmesi ve insanların hayatında büyük bir yer edinmesinin akabinde ödeme yöntemlerinde pek çok yeni yöntem belirdi. Bu ürünlerden biri de kredi kartı olarak ön plana çıktı. Kredi kartı özellikle 2. Dünya Savaşı’nın akabinde neredeyse bütün dünyada yaygınlaşmaya başladı.

Kredi Kartını Kim Buldu?

Kredi kartını bulan mucidin adı John Biggins’tir. Kredi kartını icat eden John Biggins Brooklyn’de görev yapan bir bankacı idi. John Biggins bu karta ““Charg-It” adını vermiştir. Günümüzde kullanılan kredi kartına en yakın mantıkta çalışan kredi kartı budur. Bunun öncesinde de kredi kartına benzer uygulamalar olsa da, John Biggins kredi kartının mucidi olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de İlk Kredi Kartı Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Ülkemizde kredi kartının kullanılmaya başlaması ise ancak 1968 yılında mümkün olabildi. İlk kez ülkemizde kredi kartının kullanıldığı bu yılın ardından onlarca yıl adeta atıl kalan kredi kartının gelişimi, 2000’li yıllara gelindiğinde atılım göstermeye başladı. Kredi kartlarının gelişim süreci 2000’li yılların akabinde hızla ilerledi ve 2019 yılı itibariyle ülkemizde 60 milyonu aşkın kredi kartı faal durumdadır.

Kredi Kartını Nasıl Kullanmalı?

Kredi kartı, amacına uygun şekilde kullanıldığında mükemmele yakın bir ödeme aracıdır ve bünyesinde pek çok kolaylık barındırır. Öncelikle kişiyi nakit taşımanın sıkıntısından ve güvenlik risklerinden kurtarmaktadır. Ayrıca sağladığı taksit olanağıyla kredi kartları, alınan ürünün ücretinin vadeye yayılmasını sağlar.

Bununla birlikte kredi kartları ekstresinin tam olarak ödenmemesi durumunda, kalan ekstre borcuna faiz işler ve faiz sarmalı başlamış olur. Ayrıca nakit çekim özelliği kullanıldığında da “borçlanma aracı” hüviyeti kazanan kredi kartı, piyasadaki en pahalı borçlanma araçlarındandır. Bilinçsiz kullanımlarda kredi kartı borcu pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirebilmektedir. Kredi Kartı Ne Zaman Çıktı İlk Kredi Kartı Ne Zaman Kullanılmıştır haberi akabinde Bankaların kredi kartı ürünlerini buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.