Kredi Kartı Komisyon Oranları Hakkında Düzenleme!

Kredi Kartı Komisyon Oranları Hakkında Düzenleme!

16 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kredi kartı komisyon oranları hakkında düzenleme yaptı. Yapılan düzenleme ile üye iş yerleri komisyon oranlarına üst sınır getirildi. Bundan böyle bankalar, üye iş yerlerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerde maksimum yüzde 1,6 komisyon alabilecek.

Kredi Kartı Komisyon Oranları Hakkında Düzenleme!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ” içeriğinde düzenlemeler yaptı. Tebliğde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Kasım 2019 tarihinde ise yürürlüğe girecek.

Yapılan değişiklik ile birlikte kredi kartı komisyon oranlarına üst limit getirilmiştir. Bundan böyle bankalar, üye iş yerlerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerde maksimum % 1,6 oranında komisyon tahsil edebilecekler. Bunun yanı sıra yapılan taksitli alışverişlerde ilgili komisyon her bir taksit için ilave yüzde 0,89 oranında artırılabilmektedir. Gerçekleştirilen işlem miktarının ertesi gün iş yerinin serbest kullanımına geçmemesi durumunda bahse konu komisyon oranları aylık % 1,60’lık oran ve işlem tarihinden bir sonraki gün ile işlem miktarının iş yerinin serbest kullanımına geçtiği gün arasında kalan gün sayısı baz alınarak indirilir.

Tebliğdeki değişiklik neticesinden bankalar, kredilere uygulanacak faiz oranları (reeskont krediler hariç) ile faiz dışında sağlanacak menfaatler ve tahsil edilecek masrafların (üye iş yeri komisyon oranı hariç) nitelik ve sınırlarını kendileri belirleyebilecekler. Halk Bankası esnaf kredi kartı Paraf KOBİ hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.