Kredi Kartı Harcama İtirazı ve Kredi Kartı İşlemleri

Kredi Kartı Harcama İtirazı ve Kredi Kartı İşlemleri

22 Ocak 2020 5 Yazar: Emine Zaman

Hayatımızın vazgeçilmezi konumunu alan ve kullanımı hemen her gün hızla yaygınlaşmaya devam eden kredi kartları pek çok durumda kullanışlı ve yarayışlı çözümler sunuyor. Bununla birlikte, elbette ki bu kadar fazla kullanılan ve milyonlarca kullanıcısı olan bir ürün hakkında pek çok şikayet ve kullanım sorunu da ortaya çıkıyor. İşte kredi kartı sorunları ve bu sorunlar karşısında izlenmesi gereken yollar, kredi kartı harcama itirazı ve kredi kartı işlemleri hakkında bilgiler haberimizde detaylı olarak verilmiştir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değişir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliği ilgili bankanın internet şubesi aracılığı ile yapılabildiği gibi, bankanın müşteri hizmetleri aranılarak da gerçekleştirilebilmektedir. Yeni hesap kesim tarihi içinde bulunulan ekstre dönemi için geçerli değildir. Yapılan kredi kartı hesap kesim tarih değişikliği bir sonraki ekstre döneminden itibaren geçerli olacaktır.

Kredi Kartı İşlemleri: Kredi Kartı Şifremi Nasıl Alırım?

Önemli kredi kartı işlemleri arasında kredi kartı şifresi almak ve kredi kartı şifresi yenilemek de bulunmaktadır. Kredi kartı şifresi almak için söz konusu bankanın şubesi ile görüşülebileceği gibi, bankanın müşteri hizmetleri vasıtası ile de kredi kartı şifresi alınabilmektedir.

Kredi Kartım Çalındı, Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı çalınma ya da kredi kartı kaybolma durumu çok sık rastlanılan bir durumdur. Kredi kartının çalındığını ya da kredi kartının kaybolduğunu fark eden kişi hemen bankanın müşteri hizmetlerini arayarak bilgi vermesi gerekmektedir. Bu durumda son 24 saatteki şüpheli işlemler banka tarafından kısmi de olsa iptal edilebilmektedir.

Kredi Kartı Kart Aidatı Ne Zaman Alınır? Kredi Kartı Ücreti Ne Kadardır?

Kredi kartı kart ücreti, müşterinin kredi kartı ile yaptığı ilk finansal işlemin akabindeki ekstre döneminde müşterinin kart ekstresine yansıtılmaktadır. Bankaların kredi kartı ücret tarifeleri farklılık göstermektedir. Hatta aynı bankanın farklı kredi kartı ürünleri dahi birbirinden farklı kart ücreti ile müşterilere sunulabilmektedir. Kredi kartı aidatı ödemek istemiyorsanız buradan kredi kartı aidatı almayan bankalar haberimize göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstre Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartı ekstre bilgileri müşterinin bankadaki kayıtlı cep telefonuna kısa mesaj halinde gönderilebildiği gibi, e-mail yolu ile de müşteriye iletilebilmektedir. Dileyen müşteriler ekstrelerini basılı olarak posta yolu ile de alabilmektedirler, lakin bunun masrafının banka tarafından müşteriye yansıtıldığı unutulmamalıdır. Ayrıca kişi ATM’ler vasıtası ile, ya da internet bankacılığı marifetiyle de kredi kartı ekstre ve kredi kartı limit bilgilerine ulaşabilmektedir.

Kredi Kartı Harcama İtirazımı Nasıl İletebilirim?

Kredi kartınızın ekstresinde sizin tarafınızdan yapılmayan bir işlem olduğunuzu düşünüyorsanız kredi kartı harcama itirazı yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı harcama itirazı için ekstrede yer alan işlemlerden hangisine itiraz ettiğinizi sebepleri ile birlikte dilekçe halinde yazarak (ilgili ekstre de eklenmeli) bankanızın faks numarasına iletebilirsiniz. Buna ek olarak her bankanın resmi internet sitesinde kredi kartı harcama itirazı formu ya da kredi kartı harcama itirazı dilekçesi matbu halde bulunmaktadır.

İnternetten alış verişi daha güvenli hale getiren sanal kart ile ilgili merak ettikleriniz var ise, sanal kart nedir ve sanal kart kullanımı ile ilgili içeriğimize de buradan göz atabilirsiniz.