Kredi Kartı Borcu Kapatma Yolları 2020!

Kredi Kartı Borcu Kapatma Yolları 2020!

9 Ocak 2020 3 Yazar: Suat Bulut

Kredi kartının düzenli kullanıldığında mükemmele yakın bir ödeme aracı olduğu aşikar. Bununla birlikte kredi kartı ekstrelerinin düzenli ödenmemesi ya da kredi kartının bir ödeme aracından çok “borçlanma aracı” olarak kullanılması pek çok vatandaşın kredi kartı borcu ile yüz yüze kalmasına neden oluyor. Peki kredi kartı borcu nasıl kapatılır 2020 yılında?

Öncelikle kredi kartının düzenli kullanılamaması durumunda borcunun kapatılarak kredi kartı kullanılmamasının kişinin yararına olduğunu söylemekte yarar var. Zira kredi kartı borcunu her ay düzenli olarak ödenmiyor, kredi kartının ekstre ödemesi gecikmeye bırakılıyorsa, bu durum orta ve uzun vadede kişinin kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notu düşen bir kişi, ileride yapacağı kredi başvurularından olumsuz sonuç alır. Bu durum konut alımı, iş kurulması gibi yüksek finansman desteği isteyen konularda vatandaşı bir hayli zorlar. Bu nedenle düzenli ödenemeyen kredi kartının borcunu kapatmak ve bu durum devam edecekse kredi kartı kullanmamak daha doğru bir davranış olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır 2020?

Kredi kartı borcunu kapatmak isteyen kişi öncelikle müşterisi olduğu bankayla görüşerek kredi kartının kendisine yarardan çok zarar getirdiğini ve bu nedenle kredi kartının blokelenmesini istemelidir. Bu sayede kredi kartının borcu artmaya devam etmeyecektir. Akabinde kişinin elinde varsa nakdiyle kredi kartı borcunu ekstrelerini zamanında ödeyerek kapatmalıdır. Bu durum zamanında ödeme hasebiyle müşterinin kredi notuna da olumlu yansıyacaktır ve kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi kartı borcunu kapatmak isteyen ancak bunun için kendi imkanları yeterli olmayan kişi, “en ucuz” finansman türüne yönelmek durumundadır. Bankaların kredi kartı borcunu kapatmak için müşterilerine verdikleri kredi kartı borç transferi ürünlerinden faydalanmakta yarar var. Bu sayede kredi kartının borcu kapatılarak ihtiyaç kredisinin vadesi sonunda hem tüketici kredisinden hem de kredi kartı borcundan kurtulmak mümkündür. Kredi kartı borç transferi örneklerini incelemek için buraya göz atabilirsiniz.

Buna ek olarak birikim yapma modelleri incelenebilir ve tasarrufa dair önlemler alınabilir. Bu süreçte fazla eşyaların elden çıkarılması da önemli bir seçenek konumundadır. Nakit akışı düzeni sağlanana kadar alışkanlıkları değiştirmek mali açıdan rahatlamanın ilk adımı olabilir.