Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Not Vermediği Ülkeler

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Not Vermediği Ülkeler

12 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Global çapta faaliyet gösteren kredi derecelendirme kuruluşları, ekonomik olarak pek çok finansal kurumu değerlendirmektedir. Bunun yanı sıra ülkelerin de ekonomik durumlarını değerlendiren kredi derecelendirme kuruluşları, belirledikleri not skalası dahilinde ülkelere çeşitli notlar vermektedirler. Bununla birlikte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bazı ülkelere ise not vermemektedir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının not vermediği ülkeler bu haberimizde detaylıca incelenmiştir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının belirli kıstaslar dahilinde değerlendirdikleri kurumlar ve ülkeler, yine bahse konu uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun tayin ettiği not skalası dahilinde belirli notlar almaktadır. Küresel çapta faaliyet gösteren kredi derecelendirme kuruluşlarının bir ülke ya da bir şirkete not verememe durumu da vakidir. Zira söz konusu şirket ya da ülke hakkında yeterli ekonomik done ortada yok ise, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları o şirkete ya da o ülkeye not tayini yapamamaktadırlar.

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Not Vermediği Ülkeler! Kredi Notu Olmayan Ülkeler

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının not veremediği ülkeler arasında maalesef ülkemizin komşuları da bulunmakta. Bu durum, ülkemizin komşuları ile olan ticaretinin ne denli zorlu koşullarda gerçekleştiğini ve dahi pek çok zaman gerçekleşemediğini de ortaya koymakta. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının  not veremediği ülkelerden ikisi İran ve Suriye olarak göze çarpıyor. İşte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının not veremediği ya da vermediği ülkeler listesi, kredi notu olmayan ülkeler… Diğer ülkelerin kredi derecelendirme kuruluşları notları ve kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye notları için de buraya göz atabilirsiniz.

ÜLKE
Afganistan
Barbuda
Butan
Burunei
Burundi
Orta Afrika Cumhuriyeti
Çad
Komoros
Cote d’Ivoire
Cibuti
Dominik
Ekvator Ginesi
Eritre
Gambiya
Gine
Guinea-Bissau
Guyana
Haiti
İran
Kiribati
Kırgızistan
Laos
Liberya
Libya
Malawi
Mali
Marshall Adaları
Moritanya
Fas
Myanmar
Nauru
Nepal
Nijer
Kuzey Korea
Palau
Saint Kitts ve Nevis
Saint Lucia
Samoa
Sao Tome ve Principe
Sierra Leone
Solomon Adaları
Somali
Svaziland
Suriye
Tacikistan
Tanzanya
Timor Leste
Togo
Tonga
Tuvalu
Vanuatu
Zimbabwe

Yukarıdaki listede yer alan ülkelerin pek çoğu ekonomik durumlarının kötülüğünden, iç savaştan ve belirli bir ekonomik stabiliteye sahip olmadıklarından bu listede yer alırken; Brunei gibi bazı ülkeler de ekonomik açıdan iyi durumda olmalarına rağmen, yeterli ölçüde ekonomik bilgiyi kamuoyu ile paylaşmadıklarından dolayı listede yer almaktadırlar. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının hepsine buradan göz atabilirsiniz.