KOZAL: Çukuralan Altın Madeni Ne Durumda?

KOZAL: Çukuralan Altın Madeni Ne Durumda?

11 Nisan 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

KOZAL: Çukuralan Altın Madeni ne durumda? İzmir ilinin Ayvalık ve Dikili ilçeleri arasında bulunan Çukuralan bölgesinde yer alan altın madeni sahası “Çukuralan Altın Madeni” olarak bilinmektedir. Çukuralan Altın Madeni’nin inşaatı 2010 yılı sonunda Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi tarafından tamamlanmış ve 2011 yılında da faaliyete geçirilmiştir. Aradan geçen yıllarda Çukuralan Altın Madeni’nde belirli dönemlerde kapasite artışı yaşanmıştır. Çukuralan Altın Madeni’nin son kapasite artışı (3. Kapasite artışı) için alınan ÇED olumlu Raporu ise davaya konu olmuş ve nihayetinde iptal edilmiştir. İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen ÇED olumlu Raporu ile ilgili kararı Koza Altın Madeni Anonim Şirketi temyiz edeceğini ilan etmiştir. Haberimiz devamında Çukuralan Altın Madeni hakkındaki son gelişmeler detaylandırılmıştır. Ayrıca Koza Altın sahibi kim ortaklık yapısı nasıl buradan göz atılabilir.

KOZAL: Çukuralan Altın Madeni Ne Durumda?

İzmir Dikili’ye bağlı Çukuralan köyü yakınındaki Koza Altın Şirketi’ne ait Çukuralan Altın Madeni’nin 3. kapasite artışı ile ilgili verilen ÇED olumlu kararı iptal edilmişti. Bu konuda firma tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a son olarak geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Şirketimiz tarafından yapılması planlanan Çukuralan Altın Madeni İşletmesi 3. kapasite artırımı projesine ilişkin olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için, İzmir 6. İdare Mahkemesi de 2019/574 E. dosyası ile ilgili dava görülmekte olup ilgili davaya Şirketimiz davalı Bakanlık yanında müdahil olmuştur.

Şirketimize bugün tebliğ edilen gerekçeli karara göre, ÇED olumlu kararı iptal edilmiş olup Şirketimiz tarafından ilgili davaya ilişkin olarak temyiz yoluna başvurulacaktır.

Yatırımcılarımızın Bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla. ”

Özel Durum Açıklaması (Genel)
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Yararlanılan kaynaklar: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/923627