KOSGEB İle DEİK İşbirliği Yaptı!

KOSGEB İle DEİK İşbirliği Yaptı!

7 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Ülkemiz ekonomisinin yapı taşı olan KOBİ’lerin dış pazardaki etkinliklerini artırmak için KOSGEB ile DEİK işbirliği yaptı. İşbirliği protokolü için cumhurbaşkanlığı Külliyesinde imza töreni düzenlendi ve törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı. İmzalanan protokole göre KOBİ’lerin dış ticaretteki etkinliğini artırmak için eğitimler, organizasyonlar ve toplantılar gerçekleştirilecek.

KOSGEB İle DEİK İşbirliği Kapsamında KOBİ’lere Eğitim Fırsatı!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı arasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracattaki paylarını artırmak, uluslararası pazardaki aktifliklerini ilerletmek amacı ile bir işbirliği protokolü imzalandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen imza töreninde DEİK Başkanı Nail Olpak ve KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt söz konusu protokole imza attılar.

İmzalanan işbirliği protokolü hakkında açıklamalarda bulunan KOSGEB Başkanı, bu anlaşmanın KOBİ’ler arasındaki ticari işbirliğini artıracağını, uluslararası pazarda rekabet gücünü geliştireceğini, karşılıklı bilgi paylaşımı için çeşitli eğitimler yapılacağını aktarı. Söz konusu işbirliği ile KOBİ’lerin dış ticaret ve dış ilişkiler konusunda tecrübe ve bilgi birikimlerinin artırılmasının hedeflendiğini aktaran Uzkurt, bu kapsamda eğitimler, organizasyonlar ve toplantılar düzenleneceğini açıkladı. Cevahir Uzkurt, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen iş konseyi toplantı ve aktivitelere KOSGEB veri tabanında yer alan KOBİ’lerin katılımının destekleneceğini deklare etti.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan DEİK Başkanı Nail Olpak da söz konusu işbirliğini ülke ekonomisine katkı sağlayacağını açıkladı. Hali hazırda DEİK’in 146 iş konseyi ile ticari anlaşması bulunduğunu bildiren Olpak, bu ticari anlaşmalarla dünyanın dört bir yanında ticari diplomasi faaliyeti gerçekleştirdiklerini açıkladı. DEİK üyeleri kapsamında KOBİ’lerin de bulunduğunu aktaran Olpak, bu kapsamda KOSGEB’in verdiği desteğin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Bankaların KOBİ kredileri ürünleri hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.