Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

5 Mart 2017 2 Yazar: Emine Zaman

Konut alımının yüksek miktarda birikim gerektirmesi nedeniyle, genellikle vatandaş bu yatırımı maddi destek almadan yapamamakta. Ev sahibi olmak için maddi destek arayışına giren vatandaşa yardımcı olabilecek hali vakti yerinde kimselerin pek de istekli olmaması, bu konuda banka konut kredilerinin kaçınılmaz yol olarak ön plana çıkmasını sağlıyor. Peki konut kredisi kullanmak  ne şartlarda doğru? Konut kredisi kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Alınacak konuta karar verilmesinin ardından vatandaş elindeki nakdin meblağını iyi değerlendirmelidir. Zira konut kredilerinde genellikle peşinat meblağı azaldıkça faiz oranları da artış göstermektedir. Peşinatsız konut kredisi edinerek de ev sahibi olunabilmektedir, ancak bu kredinin müşteriye maliyeti daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle konut kredisi kullanırken elinizde en azından alacağınız konutun ederinin bir miktarı (mümkünse en az yüzde 25’i) nakit olarak bulunmalıdır.

Konut alımı için en az konutun değerinin yüzde 25’ini nakit olarak elinde bulunduran vatandaş, konut kredisi çekeceği meblağı tayin etmelidir. Kullanılacak kredi meblağının tayin edilmesinin akabinde aylık gelirden bu kredinin geri ödemesi için ayrılabilecek azami tutar belirlenmeli ve buna göre kredi vadesi ön görülmelidir. Kredi vadesini kısa tutmak, hem faiz oranının daha aşağıdan alınmasını sağlayacak, hem de kredinin maliyetinin daha düşük olmasına katkıda bulunacaktır. Kişinin konut kredisi taksitleri daha düşük olacaktır.

Konut Kredisi Kullanmak Son Çare Olmalı!

Konut kredisi kullanımı başlangıçta çok cazip olarak görülse de, aslında çok maliyetli bir finansal harekettir. Zira alınacak konutun kira gideri ile hesaplandığında müşteri aslında genellikle karlı bir yatırım yapmış olmaz. Ancak vatandaşımız huzuru satın almayı tercih ettiğinden ülkemizde konut kredisi kullanımları her geçen yıl artarak devam etmekte.

Konut kredisi kullanmak yerine tasarruf ederek, doğru yatırım aracında para biriktirmek çok daha akılcı bir çözüm olacaktır. Bununla birlikte kira gideriniz fazla ve konut alımı hesaplamalarınıza göre daha akılcı bir çözüm olacaksa konut kredisi kullanmak doğru karar olabilir. Bu durumda, kredi faiz oranı en düşük olan, ya da masrafsız olan kredi değil, “konut kredisinin yıllık maliyet oranı” en düşük olanı tercih edilmelidir.