Konut Fiyatları Makul Mü?

Konut Fiyatları Makul Mü?

1 Kasım 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Hemen herkesin hayattaki ilk hedeflerinden birisi konumunda ev sahibi olmak. Bilhassa bizim halkımız için ev sahibi olmak huzur ile eş anlamlı olarak kabul ediliyor. Muhakkak ev satın almanın insana güven ve huzur veren çok güçlü bir yanı var, lakin ekonomik göstergeler konut fiyatlarının normalin çok üzerinde olduğunu işaret ediyor. Ev satın almakla kirada oturmak arasında kalanlar konut fiyatları konusunda ikilimde.  Konut fiyatlarının makul olup olmadığına bir örnek ile bakalım.

Konut satın almak isteyen, ancak bununla birlikte elinde yeterli birikimi olmayan kişinin başvuracağı ilk yöntem bankadan konut kredisi kullanmak olmaktadır. Zaten ortalamanın üzerinde olan bankaların sağladığı konut kredilerinin faiz oranları son dönemde daha da yükselmiştir. Ortalama bir faiz oranı (aylık yüzde 1,2) ile konut kredisi kullanan kişinin 150 bin Türk Lirası finansman edinerek bu finansmanı 10 yıl vadede geri ödemek istemesi durumunda bankaya yapacağı toplam geri ödeme tutarı 300 bin Türk Lirası’nı bulmaktadır. Bahse konu 300 bin Türk Lirası geri ödemenin içerisine kredi masraflarından konut ekspertiz ücretine, kredi vadesi boyunca müşteriden kesilecek hayat sigortasından konut ipotek tesis bedeline kadar pek çok ücret dahildir.

Konut Fiyatları Yüksek!

150 bin Türk Lirası konut kredisi kullanarak 10 yıl vadede aylık takribi 2 bin 500 Türk Lirası geri ödeme yapan kişi, aldığı konutun değerinin artması için uzun yıllar beklemek durumunda kalacaktır. Tabii bu arada alınan konut yıllar içerisinde eskiyecek ve yıpranma dolayısıyla da mülkün değerin istenilen seviyede artış göstermeyecektir.

Oysa 150 bin Türk Lirası değerinde bir evin kirası maksimum bin Türk Lirası’dır ve kirada oturarak ayda muhtemel kredi taksitinden kalan bin 500 Türk Lirası’nı 10 yıl boyunca biriktirerek faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik yatırım araçları ile birikiminizi katlamanız da mümkün.

Ev sahibi olmak isteyenler için konut kredisi ile konut satın almak hele ki güncel faiz oranları ile pek de cazip görünmemektedir. Bunun yerine konut fiyatları düşüş trendine girdiğinde topraktan ev satın almak için cazip fırsatları kovalamak akıllıca olacaktır. Topraktan ev satın almak ve incelikleri için buraya göz atabilirsiniz.