Koçbank Kimin Koçbank’a Ne Oldu?

Koçbank Kimin Koçbank’a Ne Oldu?

5 Temmuz 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Koçbank 1981 yılında kurulmuştur. Bankanın kuruluş adı American Express’dir. Yabancı sermayeli bir banka olarak ülkemiz bankacılık sektörüne adım attıktan sonra; 1986 yılında Koç Grubu tarafından yüzde 51’i satın alınmıştır. Bu satın almadan sonra bankanın ismi Koç Amerikan Bank olarak değiştirilmiştir. Koçbank’ın ilerleyen süreçteki tarihi gelişimi ve sonrasında Koçbank’ın bankacılık sektörüne veda edişine dair bilgileri Koçbank Kimin Koçbank’a Ne Oldu başlıklı yazımızın detayında bulabilirsiniz.

Koçbank Kimin Koçbank’a Ne Oldu?

Koç Grubu 1986 yılında American Express Bank’ın hissesinin yüzde 51’ini aldıktan sonra; bankadaki hisselerini yükseltmeye devam etmiştir. 1992 yılına gelindiğinde Koç Grubu’nu Koç Amerikan Bank’taki hisse oranı 100’de yüze ulaşmıştır. 1993 yılından itibaren bankanın ismi Koçbank olarak değiştirilmiştir. Bankanın gelişimi bu yıldan itibaren hızla sürmüştür.

2001 yılına gelindiğinde Koç Grubu finans sektöründeki yatırımlarını artırmış ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’yi kurmuştur. 2002 yılından itibaren Koç Finansal Hizmetlere uluslararası finans devi UniCredit de ortak olmuştur. 28 Eylül 2005 tarihi itibari ile Çukurova Grubu ve fonda bulunan Yapı Kredi Hisselerini satın alın Koç Finansal Hizmetler A.Ş, bankacılık sektöründeki bankalarını birleştirme kararı almıştır.

Koçbank’a Ne Oldu? Koçbank Battı Mı?

2006 yılına gelindiğinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu resmi internet sitesi: https://www.bddk.org.tr/Anasayfa )alınan izinle Koçbank’ın bütün alacak, verecek, hak ve yükümlülükleri dahil olmak üzere mülkiyeti Yapı Kredi Bankası’na geçmiştir. Bu birleştirmenin akabinde Koçbank’ın bankacılık sektöründeki macerası sona ermiştir. Koçbank’ın kuruluş tarihi olarak 1981 yılını ve feshedilme tarihi olarak da 2006 yılını verebilir; Koçbank’ın 25 yıl süre ile ülkemizde bankacılık faaliyeti yürüttüğünü belirtebiliriz. Bu süreçte Koçbank bankacılık sektöründe önemli izler bırakmış ve yeniliklere imza atmıştır.

Koçbank ile Yapı Kredi Bankası’nın birleşmesi, Türk bankacılık sektöründeki o zamana kadar yapılmış en büyük birleşme olarak kayıtlara geçmiştir. O tarihten bu yana sürekli gelişimini devam ettiren Yapı Kredi Bankası, ülkemizin en büyük bankalarından biri haline gelmiştir. Koçbank Kimin Koçbank’a Ne Oldu haberi akabinde; Ülkemizde kapatılmış bankalar listesine de buradan göz atabilirsiniz.