Koç ile Unicredit Ortaklığı Sona Erdi!

Koç ile Unicredit Ortaklığı Sona Erdi!

30 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Koç grubu ile Unicredit arasındaki Yapı Kredi Bankası hisselerinin devrine ilişkin görüşmeler sonlandı. İki şirket arasındaki sözleşme feshedildi ve Koç ile Unicredit ortaklığı sona erdi. Koç Finansal Hizmetler’in yüzde 50’si Koç Grubu’na, yüzde 50’si ise Unicredit’e aitti. Feshedilen anlaşmanın ardından Yapı Kredi’nin ortaklık yapısı yeniden düzenlenecek.

Koç ile Unicredit Ortaklığı 17 Yıl Önce Başlamıştı!

Koç Topluluğu ile Unicredit arasındaki anlaşmanın feshedildiğine dair açıklama Yapı Kredi tarafından yapıldı. Bankadan yapılan açıklamaya göre iki şirketin arasındaki ortaklık noktalandı. Koç Finansal Hizmetler hisselerinin yüzde 50’lik kısmı Unicredit’e aitti. Son duruma göre söz konusu hisselerin tamamı Koç Grubu’na devredilecek.

Şu an Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 81,90’lık hissesi Koç Finansal Hizmetler’de bulunuyor. Hisse devir işlemleri gerçekleştikten sonra Koç Grubu Yapı Kredi’nin yüzde 9,04’lük kısmına doğrudan sahip olacak. Yüzde 40,95’lik kısmına ise Koç Finansal Hizmetler’den dolaylı olarak sahip olacak. Unicredit ise Yapı Kredi Bankası sermayesinin yüzde 31,93’lük kısmına doğrudan sahip olmuş olacak. Bu durumda Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 18,08’lik hisseleri borsada işlem görmeye devam edecek. Hisse devri gibi işlemlerin ilgili yerlerden onayları almasının ardından 2020 yılının ilk altı ayı içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

Ortaklığın sonlanması hakkında açıklamalarda bulunan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, bu yeniliğin iki taraf için de hayırlı olmasını diledi. Yapı Kredi’nin Türkiye’nin en büyük 3. özel bankası olduğunu aktaran Koç, bankanın potansiyelini her geçen gün artırdığını bildirdi. Unicredit ile ortaklıklarının 2002 yılında Koç Bank ile başladığını söyleyen Ali Y. Koç, 2005 yılından bu yana ortaklığın Yapı Kredi ile devam ettiğini ve ortaklıklarının bankanın gelişimine önemli katkıları olduğunu vurguladı. İki tarafın da kendi stratejik amaçları doğrultusunda ortaklığın sona erdiğini bildiren Koç, 17 yıllık birliktelik için Unicredit’e teşekkürlerini iletti.

Yapı Kredi Finansal Kiralama Şirketi hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.