KMPUR: Kimteks Pet Şişe Atıklarından Terlik Hammaddesi Üretti

KMPUR: Kimteks Pet Şişe Atıklarından Terlik Hammaddesi Üretti

20 Eylül 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

KMPUR: Kimteks pet şişe atıklarından terlik hammaddesi üretti… Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yaptığı açıklamada; AR-GE çalışmaları sonucunda pet şişe atıklarından terlik hammaddesi üretmeyi başardığını deklare etti. Terlik imalatında kullanılan ‘polyester poliol’ün yaklaşık %20’sini PET atıklardan, yaklaşık %17’sini ise biyo bazlı hammaddelerden elde etmeyi başaran şirket, hem sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında önemli bir adım atmış oldu hem de doğa dostu ürünler geliştirmede farkındalık oluşturarak sektörde örnek teşkil etti. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

KMPUR: Kimteks Pet Şişe Atıklarından Terlik Hammaddesi Üretti

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Şirketimiz Ar-Ge merkezimizin yoğun çalışmaları sonucunda; pet şişe atıklarından ‘polyester poliol’ sentezleyerek mevcut standart sistemlere kıyasla fiziksel ve mekanik özelliklerinden ödün vermeyen nihai bir ürün elde etmiştir. Ürünün endüstriyel denemeleri tamamlanmıştır.

Terlik imalatında kullanılan ‘polyester poliol’ün yaklaşık %20’sini PET atıklardan, yaklaşık %17’sini ise biyo bazlı hammaddelerden elde etmeyi başaran Şirketimiz, sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında, sektöründeki doğa dostu ürün gamları içindeki ilk örneklerinden birini geliştirmiştir.”