KLKIM: Kalekim Hissesi Nereye Kadar Düşecek?

KLKIM: Kalekim Hissesi Nereye Kadar Düşecek?

16 Haziran 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

KLKIM: Kalekim hissesi nereye kadar düşecek? Kale Grubu Şirketleri arasında bulunan Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi geçtiğimiz Mayıs Ayı’nda (Mayıs 2021) halka arz edilmişti. 6-7 Mayıs tarihlerinde 13,75-14,75 TL fiyat aralığından halka arz edilen Kalekim hissesi Borsa İstanbul’da (BIST) KLKIM kodu ile işlem görmeye başladı. Halka arzında 1,5 kat talep gören şirketin hisseleri işlem görmeye başladıktan sonra arz edildiği fiyata tutunamayarak şaşkınlık yarattı. Aradan geçen yaklaşık 1,5 aylık dönemde gerileyerek 12,5 liranın altını gören KLKIM hissesinin yatırımcısı hissenin toparlanacağı seviyeyi merakla takip ediyor.

KLKIM: Kalekim Halka Arz İstatistikleri Nasıldı?

Ürünleri Türkiye’nin yanı sıra 80’i aşkın ülkeye ihraç edilen Kalekim; sürdürülebilir büyümeyi desteklemek amacıyla 30.000.000 TL nominal değerli 3.000.000.000 adet B Grubu payı halka arz etti.

Halka arzda yüzde 20 pay ayrılan yurt içi kurumsal yatırımcılara hisselerin yüzde 31,7’si satılırken, yüzde 68 pay ayrılan yurt içi bireysel yatırımcılara hisselerin yüzde 62,3’ü satılmıştı. Kalekim halka arz talep toplama süresinde satışa çıkarılan hisselerin yüzde 4,3’ü yabancı kurumsal yatırımcılar tarafından, yüzde 1,6’sı ise şirket çalışanları tarafından alınmıştı. Kalekim halka arzında yüzde 5’in üzerinde pay alan yatırımcı olmamıştı.

KLKIM: Kalekim Hissesi Nereye Kadar Düşecek?

Borsada İşlem görmeye başladıktan sonra en yüksek 16,22 lirayı gören KLKIM hisse akabinde neredeyse aralıksız olarak gerilemeye başladı. Önce 15 liranın altını gören ve akabinde halka arz fiyatının da gerisine düşen KLKIM hisse 16 Haziran 2021 Çarşamba Günü şu saatler itibari ile 12,38 liradan işlem görüyor.

KLKIM hisse fiyatının halka arz için alt sınır olarak belirlenen 13,75 lira seviyesinin de yüzde 10’dan fazla gerisine düşmesi, hisse yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Hissedeki değer kaybının sonlanacağı nokta piyasa paydaşları ve yatırımcılar tarafından merakla takip edilirken; FED, ECB ve TCMB faiz kararlarının da BIST üzerinde oluşturacağı etkinin KLKIM’a da sirayet edebileceği düşünülüyor.