KLKIM: Kalekim Cezayir’deki İştirakinde Tasfiyeye Gidiyor

KLKIM: Kalekim Cezayir’deki İştirakinde Tasfiyeye Gidiyor

24 Temmuz 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

KLKIM: Kalekim Cezayir’deki iştirakinde tasfiyeye gidiyor… Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklamada; Cezayir’de, bulunduğu bölgede kuru harçlar ve boya / sıva üretimi ve satışı yapmak üzere “Sarl HA Building Industry” unvanı ile kurulu, sermayesine %50 oranında Kalekim iştiraki bulunan şirkete yapılacak yatırımlardan Cezayir’deki pazar durumu dikkate alınarak vazgeçildiği belirtildi. Buna ek olarak diğer ortaklarla birlikte söz konusu şirketin tasfiyesine gidilmesine karar verildiği deklare edildi. Bahse konu tasfiye nedeniyle Kalekim’in yurtdışı kısa ve orta vadeli büyüme planlarında ise herhangi bir değişiklik olmadığı vurgulandı. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

KLKIM: Kalekim Cezayir’deki İştirakinde Tasfiyeye Gidiyor

Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nden konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 22.07.2022 tarihli toplantısında; Cezayir’de, bulunduğu bölgede kuru harçlar ve boya/sıva üretimi ve satışı yapmak üzere “Sarl HA Building Industry” (“Şirket”) unvanı ile kurulu, sermayesine %50 oranında iştirakimiz bulunan Şirket’e yapılacak yatırımın mevcut global politik ve makroekonomik gelişmeler dahilinde değerlendirilmesi neticesinde; Cezayir pazarındaki yatırım koşullarındaki değişikliklerden dolayı, yerel üretimi baz alan önceki iş planlarının revizyonlarının incelenmesi ve mevcut yatırımın geldiği aşama gözetilerek, pazarda yerel üretimin beklenen ekonomik faydayı yaratmayacağı bu bağlamda diğer %50 yerel ortaklarla karşılıklı olarak mutabık kalınarak mevcut Şirketin tasfiyesine gidilmesine karar verilmiştir.

Cezayir’de ortak olduğumuz bu yurtdışı iştirakimiz için halka arzdan elde edilen gelirden bugüne kadar herhangi bir işletme sermayesi ihtiyacı karşılanmamıştır. Şirketimiz, Cezayir pazarına mevcut ihracat faaliyetlerine devam etmeyi planlamakta olup, söz konusu iştirakin tasfiyesi suretiyle işbu yurt dışı yatırımdan vazgeçilmiş olması, Şirketimiz kısa ve orta vadeli bölgesel büyüme planlarında bir değişiklik doğurmayacaktır. ”