KfW IPEX-Bank GmbH Kimin Türkiye Temsilciliği Nerede?

KfW IPEX-Bank GmbH Kimin Türkiye Temsilciliği Nerede?

11 Kasım 2020 5 Yazar: Emine Zaman

KfW IPEX-Bank GmbH, KfW’nin (Kreditanstalt für Wiederaufbau; yeniden yapılanma için İngiliz kredi enstitüsü) tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşudur. KfW ise; Alman Devleti’ne ait bir kalkınma bankasıdır. Eski adı KfW Bankengruppe (bankacılık grubu) şeklindeydi. KfW açılımı ise; Kreditanstalt für Wiederaufbau (Yeniden Yapılanma Kredi Enstitüsü) olarak çevrilebilir. KfW Almanya dışında da pek çok ülkede faaliyet göstermektedir. Bu ülkelerden biri de Türkiye’dir. KfW IPEX-Bank GMBH’nin Türkiye temsilciliği İstanbul’da bulunmaktadır. KfW IPEX-Bank GmbH kimin Türkiye Temsilciliği iletişim bilgileri nasıl detaylandıralım…

KfW IPEX-Bank GmbH Kimin Türkiye Temsilciliği Bilgileri Nasıl?

KfW Marshall Planı’nın bir parçası olarak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra 1948’de kuruldu. 2018 itibariyle, Almanya’nın bilanço bazında üçüncü büyük bankasıdır. 1 Ocak 2008’den bu yana, Alman Bankacılık Kanunu’na göre yönetilen yasal olarak bağımsız bir banka olarak hareket etmektedir. Çalışmaları uluslararası proje ve ihracat finansmanına odaklanmaktadır. Banka merkezi Frankfurt’ta bulunmaktadır.

KfW IPEX-Bank GmbH’nin tüzel kişilik olarak ortaya çıkması 2008 yılıdır denilebilir. Bankanın yaklaşık 700 çalışanı vardır. Bankanın toplam varlıkları 30 milyar Euro seviyesinde bulunmaktadır. Banka Almanya dışında da pek çok merkezde faaliyet göstermektedir. KfW IPEX-Bank’ın şu anda; Abu Dabi, Singapur, Mumbai, Johannesburg, São Paulo, İstanbul, Mexico City, Moskova ve New York City’de dış temsilcilikleri ve Londra’da bir şubesi bulunmaktadır. KfW IPEX-Bank GmbH İstanbul temsilciliğine dair bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • KFW IPEX-BANK GMBH TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ ADRESİ: KANYON OFİS BLOĞU 7. KAT BÜYÜKDERE CAD. NO: 185 PK: 34394 LEVENT / İSTANBUL
  • KFW IPEX-BANK GMBH TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ TELEFONU: (212) 317 90 91
  • KFW IPEX-BANK GMBH TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ FAKS: (212) 353 10 36
  • KFW IPEX-BANK GMBH TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ EFT KODU: 923

KfW IPEX-Bank GmbH ile ilgili olarak son dönemde Almanya’da yaşanan tartışmalardan biri Wirecard konusundadır. Wirecard’da yaşanan yolsuzluğun ortaya çıkmasının akabinde Almanya’da geniş çaplı bir soruşturma başlatılmıştı. Bu soruşturma kapsamında KfW IPEX-Bank GmbH Wirecard’a borç verdiğini açıklamıştı. Wirecard skandalının ortasında, KfW IPEX-Bank, ödeme şirketi Wirecard’a yaklaşık 100 milyon Euro (112.17 milyon $) borç verdiğini doğruladı; fonlar tamamen çekildi ancak banka tarafından hedge edilmedi.

KFW IPEX-BANK GMBH RESMİ WEB SİTESİ: https://www.kfw-ipex-bank.de/Internationale-Finanzierung/KfW-IPEX-Bank/