Katılım Bankacılığı Nedir Faizsiz Bankacılık Nedir?

Katılım Bankacılığı Nedir Faizsiz Bankacılık Nedir?

9 Mayıs 2020 2 Yazar: Emine Zaman

İslam dinine mensup insanlar, dünya nüfusunun yaklaşık 4’te 1’ini oluşturmaktadır. İslam dininde faiz hassasiyeti bulunduğundan, insanlar birikimlerini değerlendirmek ve gerektiğinde finansman sağlamak için, İslam dinine aykırı olmayan “faizsiz” bankacılık gereksinimine ihtiyaç duymuşlardır. Bunun sonucunda ise kar- zarar prensibine dayalı faizsiz bankacılık olan “katılım bankacılığı” ortaya çıkmıştır. Katılım Bankacılığı Nedir Faizsiz Bankacılık Nedir haberimizde detayları inceleyelim…

Katılım Bankacılığı Ne Zaman Başladı? İlk Faizsiz Bankacılık!

Katılım bankacılığındaki katılım sözcüğü kar ve zarara katılmak, ortak olmak anlamına gelmektedir. İslami bankacılığın gelişmiş piyasadaki ilk örneği 1960’lı yıllarda uygulanmaya başlanmış ve İslami kuralların geçerli olduğu ülkelerde hizmet vermeye başlamıştır. Daha çok muhafazakar kesimlerin ilgi gösterdiği katılım bankacılığı, faizsizlik esaslarına göre çalışan, bu prensiplere uygun olmak kaydı ile bütün bankacılık faaliyetlerini yerine getiren bir sistemdir.

Katılım Bankacılığı Esasları Nelerdir?

Katılım bankacılığında kar ve zarara göre fon alıp, ticaret, finansal kiralama ve ortaklık yolu ile fon kullanımı gerçekleştirilmektedir. Faizsizlik prensibi ile müşterilerine kar sağlamayı hedef edinen sistemde, finansmana ihtiyaç duyan kişiye direkt olarak anapara ödemek yerine farklı yöntemlerle kredi sağlanmaktadır. Leasing olarak bilinen yöntem olan müşterinin talep ettiği malın alınıp kendisine vadeli olarak satılması bu yöntemlerden biridir. Bu yöntem genellikle gayrimenkul sahibi olmak isteyen müşterilere uygulanmaktadır. Örneğin konut sahibi olmak isteyen müşterinin satın almak istediği ev, banka tarafından alınır ve piyasa şartlarına uygun olan kar oranı ile müşteriye satılır. Satmak yerine kiralamak ve ortaklık kurmak da katılım bankacılığında uygulanan yöntemlerdendir. Bankalar ile faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olarak hizmet veren katılım bankaları arasındaki bir diğer fark ise katılım bankalarında nakit kredi sisteminin olmamasıdır.

Katılım bankacılığında, reel ekonomik faaliyetler, mal alım- satımı, faturalı ve kayıtlı işlemler finanse edilmektedir. Katılım bankalarında bazı farklılıklar haricinde, hemen her türlü bankacılık hizmeti verilmektedir. Türkiye’de hizmet veren katılım bankalarından bazıları, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası şeklindedir. Katılım Bankacılığı Nedir Faizsiz Bankacılık Nedir haberi akabinde katılım bankacılığı ile ilgili güncel haberlere de buradan göz atabilirsiniz.