Kasım’da Yatırım: Borsa Kazandırdı Altın Kaybettirdi

Kasım’da Yatırım: Borsa Kazandırdı Altın Kaybettirdi

2 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Aralık ayına girilmesinin akabinde Kasım ayına dair istatistiki ve ekonomik veriler de netleşmeye başladı. Söz konusu rakamlardan biri de yatırım araçlarının Kasım ayında izlediği seyre yönelik oldu. Geride bıraktığımız 2019 Kasım ayında Borsa İstanbul (BIST) yatırımcısına ortalama yüzde 8,6 seviyesinde kazanç sağladı. Güvenli liman olarak bilinen ve yatırımcıların yoğun rağbet gösterdiği altın ise Kasım ayını yüzde 3 düzeyinde kayıp ile kapattı. Kasım’da yatırım rakamları bakımından ezberin dışında bir grafik çizmiş oldu.

Borsa Kasım’ı Kazançlı Kapattı!

Kasım ayı içerisinde bir ara 108.142 rakamını gören Borsa İstanbul, bu seviyeden bir miktar gevşeyerek ayı kapattı. 8,6’lık kazanç ile yatırım araçları arasında en çok getiri sağlamayı başaran BIST 100 Endeksi Kasım ayını 106.903 puan noktasında tamamladı. Aylık bazda değerlendirildiğinde 2018 Mart ayından bu yana BIST en yüksek aylık kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Borsada sektör bazında en yüksek getiriyi ise bilişim sektörü yüzde 37,38’le gerçekleştirdi. Borsa’daki yükselişin ana kaynağının piyasalardaki durgunluğun bir miktar aşılması ve nispi de olsa ekonomideki toparlanma olduğu yorumları yapıldı. Borsa İstanbul işlem saatleri haberimiz için buraya göz atabilirsiniz.

Altın Kasım’da Kaybettirdi!

Piyasalardaki toparlanma “güvenli liman” olarak tanımlanan ve yatırımcının en güvendiği yatırım araçlarından biri olan altının gerilemesine neden oldu. Zira yatırımcı hareketlenen piyasaya yöneldi. Altının onsu Kasım ayında yüzde 3,2 seviyesinde geriledi. Bu gerileme Haziran 2018’den bu yana yaşanan aylık bazdaki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Gram altın da Kasım ayında düşüş yaşadı. Yüzde 2,7 noktasında gerileyen altının gram fiyatı 270,5 lira seviyesine indi.

Dolar Kasım Ayını Nispi Artışla Geçti!

Amerikan Doları kasım ayını belirgin bir artışla geçemese de yine de yatırımcısına kazandırmayı başardı. Kasım ayı içerisinde 5,68 lira ila 5,80 lira bandında dalgalanan Amerikan Doları ay sonunu 5,7492 düzeyinden geride bıraktı. Geçtiğimiz aya göre bu rakam yüzde 0,62’lik artışa tekabül ediyor.

Kasım’da Yatırım Uzmanları Euro İçin Yanıldı!

Euro’nun Kasım ayı içerisinde değer kaybetmesi beklenmeyen bir gelişme idi. Bununla birlikte Euro Kasım ayını nispi de olsa kayıp ile geride bıraktı. Ay boyunca 6,29 ila 6,40 gibi Türkiye şartlarında dar sayılabilecek bir bantta dalgalanan Euro Kasım ayı sonunu 6,33 lira seviyesinden kapattı. 6,33’lük Euro kuru, Ekim ayı sonuna nazaran yüzde 0,63’lük değer kaybı anlamına geldi ve Euro yatırımcıları az da olsa üzüldü.