KARYE: Kartal Yenilenebilir Enerji Santral Yatırımı Yapıyor

KARYE: Kartal Yenilenebilir Enerji Santral Yatırımı Yapıyor

28 Ağustos 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

KARYE: Kartal Yenilenebilir Enerji santral yatırımı yapıyor… Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklamada; yenilebilir enerji sektöründe (özellikle güneş enerjisi alanında) büyüme hedefi ve halka arz taahhütleri doğrultusunda, Lisanssız Elektrik mevzuatı çerçevesinde geliştirilmiş, güneş enerjisi santralleri işleten 6 adet şirketi, şirket bünyesine kazandırmak amacıyla görüşmelere ve şirket değerleme süreçlerine başlanmasına Yönetim Kurulu tarafından karar verildiği belirtildi. Söz konusu şirketlere ait santraller ile şirketin üretim kapasitesi de artacak. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca borsa sektörlere göre şirketler ve hisseler 2021 listesi için de buraya göz atılabilir.

KARYE: Kartal Yenilenebilir Enerji Santral Yatırımı Yapıyor

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. olarak büyüme stratejimiz, başta YEKDEM kapsamındaki güneş enerjisi santralleri olmak üzere, Şirketimizin verimlilik kriterlerini karşılayan, tamamı yenilenebilir enerji ve çevreci enerji kaynaklarına dayalı olarak mevcut güç kapasitemizi geliştirmek ve sürdürülebilir karlılığımıza katkı sağlamak amacıyla;

Yenilebilir enerji sektöründe (özellikle güneş enerjisi alanında) büyüme hedefi ve halka arz taahhütleri doğrultusunda, Lisanssız Elektrik mevzuatı çerçevesinde geliştirilmiş, güneş enerjisi santralleri işleten 6 adet şirketi bünyemize kazandırmak amacıyla görüşmelere ve şirket değerleme süreçlerine başlanmasına Yönetim Kurulumuzun 27.08.2021 tarih ve 2021/39 sayılı toplantısında katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

Bahse konu şirketlere ait güneş enerjisi santralleri Ankara ve Antalya illerinde işletmede olup, toplam kurulu güçleri yaklaşık 9,5 MWp’dir. Bu santraller, ürettikleri elektriği, geçici kabul tarihinden itibaren 10 yıl süre ile 13,3 USD cent/kWh fiyatla devlet alım garantisi ile satmaktadır.

Süreç ile ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygı ile duyurulur. ”


Yararlanılan kaynaklar: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/960855