Kart Harcamaları Rekora Doymuyor!

Kart Harcamaları Rekora Doymuyor!

3 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye’de kart ile yapılan harcamalar her geçen gün artmaya devam ediyor. Kart ile yapılan harcamalardaki artış kredi kartı harcamaları odaklı büyüse de, banka kartı harcamaları da son dönemde önemli bir artış göstermekte. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından düzenli olarak açıklanan kart harcamalarına yönelik istatistiki verilere göre; Türkiye’de kart harcamaları son bir yılda 1 trilyon lira rakamına ulaştı.

Kart Harcamaları Sürekli Artıyor!

Geçtiğimiz yıl Ekim ayı sonu ile bu yılın Ekim ayı son günü arasını kapsayan rapora göre; aradan geçen bir yıllık dönemde yurt içi kartlar ile yapılan harcamalar 944 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı. Bu rakam 2000 yılında yıllık bazda sadece 8 milyar lira seviyesinde bulunuyordu. Aradan geçen yıllarda kartla ödemeler her geçen yıl katlanarak büyüdü. Bu yıl için Kasım ve Aralık aylarının dahil olmadığı raporda; bahse konu iki ayda gerçekleşecek olan kartlı harcamalar ile bir trilyon Türk Lirası rakamının çok üzerine çıkılması bekleniyor.

Türkiye’deki kart sayılarının da verildiği raporda; hali hazırda Türkiye’de 68,6 milyon adet kredi kartı bulunduğuna dikkat çekildi. Bunun yanı sıra Türkiye’deki banka kartı sayısı da 162,4 milyon seviyesinde bulunuyor ki; bu rakam Türkiye nüfusunun tam iki katı düzeyinde. Kredi kartlarında ise yetişkin nüfus dikkate alındığında ortalama her bir kişiye 1,1 adet kredi kartı düştüğü görülüyor. Kredi kartı aidatı almayan bankalar 2020 yılı için hangileri, 2020 kredi kartı aidatı almayan bankalar listesine de buradan göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı Harcamaları Daha Fazla!

Bu yılın ekim ayında kartla yapılan harcama miktarı bahse konu raporda 86,4 milyar TL olarak açıklandı. Bu rakamın büyük bir kısmını kredi kartı ile yapılan harcamalar oluşturuyor. Ekim ayındaki kredi kartı harcaması 73,9 milyar TL olarak gerçekleşirken, banka kartı harcaması ise 12,5 milyar TL seviyesinde kaldı. Bununla birlikte geçtiğimiz yılın Ekim ayı ile karşılaştırıldığında; kredi kartı ile yapılan harcamalar yüzde 17, banka kartı ile yapılan harcamalar ise tam yüzde 40 artış gösterdi.

Aradan geçen bir yıllık dönemde halkın banka kartı harcamalarına olan ilgisi artığı gibi, banka kartı sayısında da belirgin bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl Ekim ayına nazaran bu yıl banka kartı sayısı yüzde 14 seviyesinde arttı. Kredi kartı sayısındaki artış ise yüzde 4 ile sınırlı kaldı.