Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 2021 Türkiye

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 2021 Türkiye

2 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ), Karadeniz havzasında bulunan ülkelerin ekonomik işbirliğini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Bu uluslararası kuruluş 1992 yılında kurulmuştur. Günümüzde 12 üyesi bulunmaktadır. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü üye ülkeleri, Karadeniz Ekonomik İşbirliği dönem başkanı, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 2019 da nerede toplanacak ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 2021 Hakkında merak ettiklerinizi KEİ ve Türkiye yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KEİ Kuruluşu ve KEİ Amacı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) İngilizce adı ile Organisation of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) 25 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da düzenlenen zirvede imzalanan antlaşma ile kurulmuştur. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı fikri 1980 yılında havzadaki ülkelerin birbirlerinin tüketim mallarına ihtiyaç duymaları sonucunda ortaya atılmıştır. Başlangıçta Karadeniz İşbirliği Teşkilatı’nın amacı havzadaki ülkeler arasında bir serbest ticaret birliği oluşturmak olup, akabinde yapılan toplantılarda ise bu kuruluşun ekonomik işbirliği çerçevesinde değerlendirilmesi kararı alınmıştır. Dünya Ticaret Örgütü hakkındaki yazımız için buraya göz atabilirsiniz.

KEİ ile ilgili ilk toplantı 1990 yılında Ankara’da yapılmıştır. Aşamalı olarak devam eden toplantılar ve yapılan çalışmalar ve alınan kararların ardından 25 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da yapılan zirvede KEİ anlaşması imzalanarak, kuruluş resmen işlerlik kazanmıştır. Karadeniz Ekonomik İşbirliği anlaşmasını uluslararası boyuta taşıyan KEİB anlaşması da 5 Haziran 1998 tarihinde Yalta’da imzalanmıştır. Bu anlaşma sonrasında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı olarak resmiyet kazanmış ve çalışmalarına hız katmıştır. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı merkezi İstanbul’dadır ve KEİ resmi dili İngilizcedir. Ayrıca Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Michael Christides’tir.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Üyeleri

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyeleri 12 tanedir. KEİ kurucu üyeleri; Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Romanya, Rusya, Yunanistan ve Ukrayna’dır. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne sonradan katılarak üye olan ülke Sırbistan’dır. KEİ’ye Kıbrıs Cumhuriyeti ve Karadağ da üye olmak istemiş lakin Türkiye ve Yunanistan’ın veto etmesi ile üyelik başvuruları kabul edilmemiştir. Bir de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gözlemci üyeleri bulunmaktadır. Bu üye ülkeler; Almanya, Tunus, ABD, Slovakya, Polonya, Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hırvatistan, Mısır, İtalya, İsrail’dir.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2021

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2018 dönem başkanlığı Ermenistan ve Azerbaycan tarafından yapılmıştır. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2019 dönem başkanı ise Bulgaristan ve Gürcistan’dır. KEi Dönem Başkanı 2020 için Romanya’ydı. KEİ dönem başkanı 2021 için henüz netleşmemiştir.

Dünya Ticaret Örgütü hakkındaki yazımız için buraya göz atabilirsiniz.