Kadınlar İçin En Uygun Meslekler

Kadınlar İçin En Uygun Meslekler

29 Eylül 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Kadınlar günümüzde aktif olarak çalışma hayatının içerisindedirler. Günümüzde birçok meslek içerisinde bayanları da görebilmek mümkündür. Bazı meslekler yoğun beden gücü gerektirdiğinden bayanlara uygun olmasa da günümüzde adeta bayanlar ile özdeşleşen meslek dalları, kadınlar için en uygun meslekler de bulunuyor.

Kadınlar İçin En Uygun Meslekler

Kadınlar için en iyi meslekler hem onların ilgi alanlarını öne çıkaracak hem de aktif olarak para kazanmalarını sağlayan mesleklerdir. Bayanlara en çok para kazandıran meslekler bazen çalışma şartları çok ağır olsa da yine de bayanlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Bu meslek başlıklarını sizler için araştırdık.

Öğretmenlik

Uzun yıllardır en havalı kadın meslekleri arasında öğretmenlik bulunuyor. Hem çalışma şartları hem de çalışma koşulları nedeni ile öğretmenlik günümüzde bayanlar arasında en çok tercih edilen meslek gruplarından bir tanesidir. Bayanların aktif olarak çalışma hayatında bulunurken hem çocukları eğitmeleri hem de para kazanmaları üstelik bunu yaparken de çok ağır çalışma koşullarına maruz kalmamaları için en ideal meslek olarak tanımlanmaktadır.

Bankacılık

Bankacılık uzun yıllardır hayatımızda olan meslek gruplarında bir tanesidir. Bankacıların aktif olarak toplamdaki sayılarına baktığımızda çoğunluğu yine bayanların oluşturduğunu görüyoruz. Bankacılık her ne kadar uygun çalışma saatlerinin olduğu ve çalışma koşullarının çok ağır olmadığı bir meslek grubu olarak tanımlansa da hem insan ile uğraşmak hem de çoğu zaman stresli çalışma koşulları olduğundan birçok kişiye çok ağır gelebilmektedir.

Buna rağmen kurumsal bir çalışma hayatı düşünenler ve hafta sonu çalışma olmasın diye isteyenler için ideal bir meslek olarak düşünülmektedir. Bayanların en havalı kadın meslekleri arasında ilk sıralarda gösterdikleri bankacılık çoğu zaman yıpratıcı olsa da buna rağmen yine de çok fazla tercih edilmektedir.

Hemşirelik

Sağlık sektörü son günlerde çok sık söz ettiğimiz sektörlerden bir tanesidir. Günümüzde sağlık çalışanları çok fazla yıpransa da buna rağmen özellikle hemşirelik bir bayan için en yapılabilir işler arasında bulunmaktadır. Hem çalışma koşulları hem de birçok hastane ya da sağlık kuruluşlarında görev yapılabilmesi nedeni ile hemşirelik günümüzde özellikle bayanlar arasında çok sık tercih edilmektedir. Zaten sektördeki bayanların sayısı erkeklere oranla çok daha fazladır.

Kuaförlük

Bayanlar saç konusunda erkeklere oranla çok daha hassas olabilmektedir. Bu nedenle bayan kuaförlerinin çoğu da yine bayan olmaktadır. Bayanların dilinden en iyi yine bayanlar anlar mantığı ile bayanlar için yapılabilir meslek grupları arasında kuaförlük de yer almaktadır. Kendi iş yerini açan bayanlar için biraz yorucu olsa da bu meslek grubunu benimsemiş kişiler ellerinde bir meslek bulundurduklarından her zaman avantajlı olmaktadır. Bu sayede dilerlerse kendi iş yerlerini açabilirler, dilerlerse bir güzellik merkezinde ya da kuaförde çok rahatlıkla çalışabilirler.

Hosteslik

Bayanların özellikle çok özendiği ancak biraz çekindiği meslek gruplarından bir tanesi de hostesliktir. Bu meslek grubuna baktığımızda çalışma koşullarının biraz ağır olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Ancak buna rağmen özellikle uluslar arası uçuş yapan hostesler için oldukça avantajlı imkanlar sunulmaktadır. Hem farklı ülkeler görebilmek hem de kendini geliştirebilmek adına günümüzde farklı hava yolları bayanlar için farklı deneyimler sunabilmektedir.

Hosteslik maaş konusunda da bayanlara oldukça cömert davranmaktadır. Özellikle bekar bayanlar için oldukça avantajlı bir meslek haline gelen hosteslik hem yurt dışına gitmek isteyen kişiler hem de bunu yaparken de para kazanayım diyen kişiler için oldukça mantıklı bir seçenektir. Çoğu zaman gece gündüz uçuş saatleri yorucu olsa da ve saatleri çoğu zaman sizi zorlasa da yine maddi kazançları açısından birçok bayan için mantıklı bir seçenek olmaktadır. Hosteslik bazı sıkı sınav ve mülakatlar sonucunda olunabilmektedir. Yani diğer bazı mesleklerin dışında el becerisi veya mesleğe yatkınlığın dışında zorlu bir sınav süreci de sizi beklemektedir.

Güncel olarak kadınlar için ideal meslekleri araştırıp seçerek sizler için bu meslekleri tanıtıyoruz. Bunun için Finans.pw adresini ziyaret etmenizi ısrarla öneriyoruz. Bu şekilde hem meslek seçimi yapacak olan genç bayanlara hem de bu meslek seçimini yaptıracak olan ailelere bir kılavuz olmak istiyoruz.