JCI Açılımı Junior Chamber International Nedir?

JCI Açılımı Junior Chamber International Nedir?

18 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Junior Chamber Intarnational (JIC) Genç Girişimciler Derneği anlamına gelmektedir. Yaşları 18 ile 40 arasında bulunan gençlerden oluşan bir sivil toplum örgütüdür. 1915 yılında Amerika’da kurulan bu sivil toplum kuruluşunun 128 ülkede binlerce şubesi bulunmaktadır. JCI açılımı Junior Chamber International nedir? Genç Liderler ve Girişimciler Derneği hakkında merak ettiklerinizi yazının devamında bulabilirsiniz.

JCI Açılımı Junior Chamber International Nedir? Genç Liderler ve Girişimciler Derneği

Junior Chamber International Türkçe’ye Genç Liderler ve Girişimciler olarak çevrilmiştir. Uluslararası bir kuruluş olan bu örgüt gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunmak ve toplumun pozitif gelişimine katkıda bulunmak amacını gütmektedir. Bu sivil toplum kuruluşunun vizyonu ise; aktif vatandaşlar için önde gelen küresel ağ olmaktır. Genç Liderler ve Girişimciler Derneği, ABD’nin St. Louis kentinde, 1915 yılında kurulan Junior Chamber International’ın (JCI) Türkiye’deki oluşumudur. 2019 yılı verilerine göre JCI’nin 128 ülkede 5 bini aşkın şubesi bulunmaktadır. Junior Chanber International tüm dünyada 200 bine yakın üyesi olan bir kuruluştur. Genç Girişimciler Derneği (JCI Türkiye) üyeleri 18 ile 40 yaş arasındadır.

Junior Chamber International Türkiye Çalışmaları

Junior Chamber International Türkiye organizasyonu Genç Girişimciler Derneği 31 yılı aşkın bir süredir faaliyettedir. Tüm dünyada faal olduğu süre ise 103 yılı aşmıştır. Kar amacı gütmeyen bu kuruluş Türkiye’nin 15 ilinde bulunmaktadır. 15 ilde 24 şube ve 700’ü aşkın üye sayısı olan Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği toplumun pozitif yönde ilerlemesine katkı sağlamak amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Junior Chamber International Türkiye ulusal ve uluslararası organizasyonlar gerçekleştirmektedir. JCI Türkiye 2018 ulusal organizasyonları; JCI Türkiye Akademisi, genel kurul toplantısı ve liderler zirvesidir. Bu organizasyonlar kapsamında ülke çapında toplanılmakta ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Junior Chamber International Türkiye uluslararası organizasyonları kapsamında da küresel çapta çalışmalar yapılmakta, Junior Chamber’ın diğer ülkelerde bulunan oluşumları ile iletişim kurularak ortak faaliyetler düzenlenmektedir.

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Projeleri                               

Junior Chamber International uluslarası çapta pek çok proje gerçekleştirmektedir. JCI Türkiye ülkemizde her yıl TYOP projesini gerçekleştirmektedir. Bu proje kapsamında genç yetenekleri görünür kılmak ve önünü açmak temel hedeftir. “Ten Outstanding Young Person (TYOP)” dünyanın en prestijli ödülüdür ve bu projenin Türkiye ayağı “Türkiye’nin Başarılı On Genci” şeklindedir. Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından bu proje her yıl düzenlenmekte ve ödüller sahiplerini bulmaktadır. Bu kapsamda gelecek nesillerin daha aktif, duyarlı ve heveslerinin peşinden koşan başarılı gençler olmaları hedeflenmektedir.

Dünya Bankası hakkında bigi edinmek için de burayı ziyaret edebilirsiniz.