İzlanda Parası Değerli Mi? İzlanda Para Birimi İzlanda Kronu

İzlanda Parası Değerli Mi? İzlanda Para Birimi İzlanda Kronu

22 Şubat 2020 0 Yazar: Suat Bulut

İzlanda Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan ada üzerine kurulu bir Avrupa Ülkesidir. Volkanik ada üzerine kurulu İzlanda’nın herhangi bir ülke ile kara sınırı bulunmaz. Başkenti Reykjavík ve nüfusu yaklaşık 400 bindir. Avrupa Birliği’ne üye değildir. Avrupa Birliği üyelik başvurusu yapmasına rağmen sonrasında İzlanda Avrupa Birliği müzakerelerini askıya almıştır. İzlanda ekonomisi, İzlanda para birimi ve İzlanda Kronası hakkında İzlanda Parası Değerli Mi İzlanda Para Birimi İzlanda Kronu başlıklı yazımızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

İzlanda Parası Değerli Mi? İzlanda Para Birimi İzlanda Kronu

İzlanda ekonomisi, İzlanda para birimi ve İzlanda Kronası hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. İzlanda Para Birimi Nedir? İzlanda Euro Mu Kullanıyor? İzlanda Kronası Nedir? İzlanda Kronası Hakkında! İzlanda Kronası Kaç TL? İzlanda Kronası Ne Kadar? İzlanda Kronası Alt Birimi Nedir? İzlanda Kronası Kuruşu! İzlanda Kronası Sembolü Nedir? İzlanda Kronası Kısaltması Nedir? İzlanda Kronası Numarası Nedir? İzlanda Kronası Kodu Nedir? İzlanda Kronası Banknotları Nelerdir? İzlanda Kronası Banknotları! İzlanda Kronası Madeni Paraları Nelerdir? İzlanda Kronası Madeni Paraları! İzlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İzlanda da Maaşlar Ne Kadar? İzlanda Milli Geliri Ne Kadar? İzlanda Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

İzlanda Para Birimi Nedir? İzlanda Euro Mu Kullanıyor?

İzlanda Avrupa Birliği’nde değildir. Aynı Zamanda İzlanda Euro Bölgesi’nde de değildir. İzlanda para birimi Koruna’dır. İzlanda Korunası İzlanda resmi para birimi konumundadır.

İzlanda Kronası Nedir? İzlanda Kronası Hakkında!

İzlanda Korunası İzlanda’nın resmi para birimidir. İzlanda 1874 yılında Danimarka Kronu’nu kullanmaktaydı. Sonrasında kendi parasını basmaya başladı. 1981 yılına kadar kullanılan İzlanda Kronası “First krona” ve 1981 yılından günümüze kadar kullanılmakta olan İzlanda Kronası ise “Second krona” olarak adlandırılmaktadır.

İzlanda Kronası İngilizce Icelandic Krona şeklinde tabir edilirken, yerel dilde ise íslensk krona şeklinde kullanılır. İzlanda Kronası’nın çoğulu da krónur olarak ifade edilir. İzlanda Kronası İzlanda Merkez Bankası Central Bank of İceland tarafından basılmaktadır. Bankanın yerel ismi Sedlabank’tır.

İzlanda Kronası Kaç TL? İzlanda Kronası Ne Kadar?

İzlanda Kronası 0,048 Türk Lirası’na denktir. Bir diğer ifadeyle 1 Türk Lirası takribi olarak 21 İzlanda Kronası değerindedir.

İzlanda Kronası Alt Birimi Nedir? İzlanda Kronası Kuruşu!

İzlanda Kronası alt birimi eyrir olarak ifade edilir. İzlanda Eyrir’i çoğulu “aurar” olarak kullanılır.

İzlanda Kronası Sembolü Nedir? İzlanda Kronası Kısaltması Nedir?

İzlanda Kronası sembolü kr ya da Íkr olarak kullanılmaktadır. İzlanda Kronası kısaltması olarak “kall” da kullanılmaktadır.

İzlanda Kronası Numarası Nedir? İzlanda Kronası Kodu Nedir?

İzlanda Kronası numarası 352’dir. İzlanda Kronası kodu ISK’dır.

İzlanda Kronası Banknotları Nelerdir? İzlanda Kronası Banknotları!

İzlanda Kronası banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 500 krónur
  • 1000 krónur
  • 2000 krónur
  • 5000 krónur
  • 10000 krónur

İzlanda Kronası Madeni Paraları Nelerdir? İzlanda Kronası Madeni Paraları!

İzlanda Kronası madeni paraları aşağıdaki gibidir.

  • 1 Krona
  • 5 krónur
  • 10 krónur
  • 50 krónur
  • 100 krónur

İzlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İzlanda da Maaşlar Ne Kadar?

İzlanda’da genel bir asgari ücret uygulaması olmamakla birlikte ülkede takribi 1200 Euro’nun altında maaş verilmemektedir. İzlanda’da ortalama maaşlar ise 2 bin 500 Euro dolaylarındadır.

İzlanda Milli Geliri Ne Kadar? İzlanda Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

İzlanda’da enflasyon yüzde 1’dir. Ülkenin ekonomik durumu iyidir. İzlanda kişi başına milli geliri 60 bin dolar düzeyindedir. Dünyada kullanılan bütün para birimlerine ve bu para birimlerinin kodlarına da buradan göz atabilirsiniz.