İsviçre’de Kredi Faizleri ve İsviçre Kredi Hesaplama

İsviçre’de Kredi Faizleri ve İsviçre Kredi Hesaplama

12 Şubat 2020 0 Yazar: Suat Bulut

İsviçre’de yerleşik konumda bulunan binlerce soydaşımız bulunmaktadır. Gerek İsviçre’de yaşayan soydaşlarımızı ve gerekse İsviçre’deki diğer yerleşikler İsviçre’de kredi kullanma imkanına sahiptirler. İsviçre’de kredi kullanma imkanı İsviçre bankaları kredi seçenekleri ile olabildiği gibi; İsviçre’de online bankacılık yapan sistemler ve İsviçre finansal şirketler vasıtası ile de gerçekleşebilmektedir. İsviçre’de kredi faizleri ne seviyede, İsviçre’de kredi çekme şartları nelerdir, İsviçre’de nasıl kredi çekilir yazımızda bulabilir ve İsviçre kredi hesaplama örneği bulabilirsiniz.

İsviçre’de Kredi Çekme Şartları!

İsviçre’de kredi çekmek için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. İsviçre kredi çekme şartlarını sıralamak gerekirse:

  • İsviçre’de kredi kullanmak için İsviçre vatandaşı olmak, İsviçre bankalarında birikimi bulunmak yahut İsviçre’de oturum hakkına sahip olmak gerekmektedir.
  • İsviçre’de kredi kullanmak için İsviçre’de sabit ikametgah sahibi olmak gerekmektedir. (İsviçre bankalarında yeterli mevduatı bulunanlar için İsviçre’de ikamet şartı aranmamaktadır)
  • İsviçre bankalarından kredi çekmek için kişinin yeterli ve düzenli geliri bulunmalıdır.
  • İsviçre bankalarından kredi kullanmak isteyen kişinin İsviçre kredi kayıt bürolarındaki puanı düşük olmamalı; kişi İsviçre kredi kayıt bürosu kırmızı listesinde yahut negatif listesinde bulunmamalıdır. İsviçre kredi kayıt bürosu hakkında da buraya göz atabilirsiniz.
  • İsviçre bankaları kredi şartları arasında bir de yasal borçlanma sınırı vardır. Buna göre kişinin gelirine oranla borcu doygunluk seviyesine ulaşmış ise yeni kredi kullanamaz (yasal şart 3 LCD).

İsviçre’de Kredi Faizleri! İsviçre Kredi Hesaplama!

İsviçre kredi faiz oranları kredi türü özelinde farklılık göstermektedir. İsviçre’de ihtiyaç kredisi faiz oranları yıllık yüzde 3 seviyesinden başlamaktadır. Bu da aylık yüzde 0,25 anlamına gelmektedir ki; bu oran Türkiye’deki ihtiyaç kredisi faiz oranlarının 10’da birine denk seviyededir. Bununla birlikte İsviçre kredi faiz oranı müşterinin kredi notuna göre farklılık göstermektedir.

İsviçre ihtiyaç kredisi alt limiti genellikle 2 bin CHF; yani 2 bin İsviçre Frangı’ndan başlamaktadır. İsviçre ihtiyaç kredisi üst limit 300 bin CHF; yani 300 bin İsviçre Frangı olarak verilebilir, ancak bu limit de kişinin kredibilite oranına ve gelir seviyesine göre değişiklik gösterebilir. İsviçre ihtiyaç kredisi hesaplama örneği aşağıdadır. İsviçre kredi kayıt bürosu hakkında da buraya göz atabilirsiniz.

İsviçre’de kredi kullanmak için tercih edilen meblağ 5 bin İsviçre Frangı olduğunda ve kişi kredi geri ödemesini 36 ay vadede yapmak istediğinde;

  • Yıllık yüzde 4,8 faiz oranından kredi kullanmışsa aylık 147 CHF ve toplamda 5292 CHF geri ödeme yapacaktır.
  • Yıllık yüzde 6,9 faiz oranından kredi kullanmışsa aylık 152 CHF ve toplamda 5472 CHF geri ödeme yapacaktır.
  • Yıllık yüzde 8,9 faiz oranından kredi kullanmışsa aylık 156 CHF ve toplamda 5616 CHF geri ödeme yapacaktır.