İsviçre Kredi Kayıt Bürosu Notu İsviçre Crif

İsviçre Kredi Kayıt Bürosu Notu İsviçre Crif

13 Şubat 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

İsviçre’de kredi kullanmak ya da İsviçre’de kredi çekmek isteyen kişiler için İsviçre kredi kayıt bürosu notları büyük önem arz ediyor. Zira İsviçre’de kredi çekerken yasal borçlanma sınırı ve İsviçre kredi kayıt büroları notları bankalar ile finansman kuruluşlarının ilk dikkat ettikleri konular olarak ön plana çıkıyor. İsviçre kredi kayıt bürosu olarak hizmet veren kuruluşlar arasında İtalya merkezli olarak 1988 yılında kurulan Crif de bulunuyor.

Nakde ihtiyaç duyan ve İsviçre’de kredi almak isteyen bir kişinin İsviçre bankaları tarafından pek çok finansal bilgisi incelenmektedir. Bunun için İsviçre bankaları genellikle kişiler hakkında ekonomik bilgi toplayan ve data havuzu oluşturan şirketlere başvurarak bilgi talebinde bulunmaktadırlar. Bu kurumlardan birisi de Crif’tir. Crif İsviçre genelinde; diğer pek çok farklı ülkede olduğu gibi kişilerin ödeme alışkanlıklarını, borç sadakatlerini ve borçluluk durumlarını inceleyerek kayıt altına almaktadır. Kişinin yeniden kredi kullanmak istemesi ya da taksitli alış veriş yapmak istemesi durumunda Crif altyapısında bulunan bilgilere müracaat eden firmalar, bankalar ve kuruluşlar; ilgili müşterilerine kredi verip vermemeye yahut yapılmak istenilen alış verişe onay verip vermemeye karar vermektedirler. İsviçre Euro mu kullanıyor, İsviçre Euro’ya geçecek mi buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İsviçre Kredi Kayıt Bürolarında Bilgi Nasıl Toplanır?

İsviçre kredi kayıt bürolarına; İsviçre genelinde üye olan yüzlerce farklı banka, firma, finansman şirketi ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar, kendilerinde bir kredisi, yahut taksitli alış verişi bulunan müşterilerinin geri ödeme yapmaması durumunda ilgili kişi hakkında kredi kayıt bürosuna bildirimde bulunmaktadırlar. Bu bildirim sayesinde kişi hakkında oluşan olumsuz kayıt gelecek kredi başvuruları ve taksitli alış veriş taleplerinin reddedilmesine neden olmaktadır.

İsviçre Yasal Borçlanma Sınırı!

İsviçre’de kredi kullanmak ya da taksitli alış veriş yapmak isteyen kişiler hakkında kredi kayıt bürolarında olumsuz bir kayıt bulunmasa dahi kredi başvurularından ya da taksitli alış veriş taleplerinden olumsuz dönüş alabilmektedirler. Bunun sebebi de genellikle İsviçre’de uygulanan yasal borçlanma sınırıdır. Kişinin belgelendirilebilir gelirine oranla borçlanmasına izin verilen İsviçre’de; bu orana ulaşmış kişilerin yeninden borçlanmasına izin verilmemektedir. Kişi borçlarını ödeyebiliyor durumda dahi olsa bu durum nedeniyle yeniden kredi kullanamamakta ve taksitli alış veriş yapamamaktadır. İsviçre Frangı Euro paritesi ne durumda, İsviçre para birimi İsviçre Frangı hakkında da buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.