İstanbul Esnaf Bankası Nedir?

İstanbul Esnaf Bankası Nedir?

19 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizde bankacılık yüzlerce yıl önceye dayanmaktadır. Bilindiği üzere İstanbul her daim dünyanın ve dahi Avrupa’nın en önemli kentleri arasında yer almıştır. İstanbul, yüzyıllar boyunca paranın da merkezi konumunda olmuştur. İstanbul Galata’da bulunan bankerler, “Galata Bankerleri” olarak ünlenmiştir. Bu bankerlerin büyük kısmı yabancı milletlerdendir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile birlikte Türk esnaflar birlik olarak banka kurma yoluna gitmişlerdir. İstanbul Esnaf Bankası’da bu şekilde ortaya çıkmıştır. İstanbul Esnaf Bankası Nedir sorusuna bu şekilde kısa ve net şekilde cevap verdikten sonra haberimiz devamında detayları inceleyelim…

İstanbul Esnaf Bankası Nedir?

İstanbul Esnaf Bankası Türkiye’nin en eski bankalarından biridir. İstanbul’un ileri gelen bazı esnaflarının bir araya gelmesi sonucunda İstanbul Esnaf Bankası 14 Haziran 1925 tarihinde kurulmuştur. Banka 13 yıl boyunca İstanbul’da bankacılık faaliyetlerine devam etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının üzerinden henüz birkaç ay geçmişti ki; 28 Şubat 1938 tarihinde banka tasfiye edilmiştir.

İstanbul Esnaf Bankası’nın Hisse Senedi Hakkında Bilgi!

Günümüzde İstanbul Esnaf Bankası’nın az da olsa hisse senedi bulunmaktadır. Bu hisse senetleri antika niteliğinde olup, antikacıların ya da koleksiyonerlerin elinde yer almaktadır. Bankaya ait iyi şekilde muhafaza edilmiş ve günümüze ulaşmış hisse senetlerinden bazı örnekler, günümüzde koleksiyonerlerin elinde bulunmaktadır. Pek çok müzayedede bu hisseler alıcı bulmakta, mezatlarda sergilenmekte ve koleksiyon olarak ilgi görmektedir.

Bankanın tasfiye kararı alınmasında 100 bin liralık hissesinin kaybolması etkili olmuştur. İstanbul Esnaf Bankası’nın, her biri 5 Türk Lirası’ndan 100 bin hisse olmak üzere; toplamda 500 bin Türk Lirası’na kurulduğu, bankanın günümüze ulaşan hisse senetlerinden görülmektedir. İstanbul Esnaf Bankası’nın hisse senetleri günümüzde koleksiyoncular tarafından değerlendirilmektedir. İstanbul Esnaf Bankası’yla ilgili kayıtlarda yer alan bilgileri derlediğimiz haberimiz akabinde; Ülkemizdeki kapatılmış bankalar listesine buradan göz atabilirsiniz.