İşsizlikle Mücadelede Esnek Çalışma Modeli!

İşsizlikle Mücadelede Esnek Çalışma Modeli!

30 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ülkenin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu vurguladı. İşsizlikle mücadelede esnek çalışma modeli uygulanması gerektiğini söyleyen Akkol, sürdürülebilir ve etkin bir mücadele için bunun şart olduğunu bildirdi. Özgür Burak Akkol’un işsizlikle mücadele hakkındaki açıklamaları haberin devamında yer almaktadır.

İşsizlikle Mücadelede Esnek Çalışma Modeli!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK yönetim Kurulu adına yazılı açıklamada bulundu. Açıklamasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın iş gücü piyasasına yönelik somut, yapısal değişimler olabileceğine yönelik sözlerini aktararak, Oktay’ın iş gücü piyasasında deneme ve denkleştirme sürecinin, kısmi süreli çalışma hususunda esnekleştirilmesinin öngörüldüğü açıklamasını da hatırlattı. Fuat Oktay’ın bu açıklamasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Akkol, esnek çalışma hükümlerinin uzun zamandan bu yana TİSK talepleri arasında yer aldığını vurguladı.

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Akkol, esnek çalışma modellerinin geleneksel çalışma modellerinin yerini almadığını aksine geleneksel modelin tamamlayıcısı olduğunu belirtti. Özgür Burak Akkol, Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri arasında istihdam esneklik endeksinde toplam 41 ülkeden 36. olduğumuzu söyleyerek, sıralamada aşağılarda olduğumuzu vurguladı. Akkol, İş Kanunu kapsamındaki sınırlar hasebiyle esnek çalışma modellerinin istihdama da işletmelere de yeterli katkıyı sağlayamadığını bildirdi.

Esnek çalışma modelinin ülkelerin rekabet gücünü artırdığını deklare eden TİSK Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye’nin istihdam esneklik endeksinde üst sıralara çıkması gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra Akkol, katı istihdam politikalarının üretimi ve verimliliği azalttığını vurgulayarak esnek çalışma uygulamalarının Avrupa Birliği (AB) ve OECD (Ekonomik İş Birliği Örgütü) üye ülkelerindeki gibi artırılması ve yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı Temmuz ayı işsizlik rakamları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.