İsrail’de Hangi Bankalar Var İsrail’deki Türk Bankaları

İsrail’de Hangi Bankalar Var İsrail’deki Türk Bankaları

31 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Akdeniz’in güneyinde yer alan İsrail, ekonomik olarak bölgenin en güçlü devletlerinden birisi konumunda yer almakta. Dünya çapında ticaret yapan iş adamlarına sahip olan İsrail bankacılık sektöründe de önemli ortaklıklara sahip. Bunun yanı sıra İsrail merkezli olarak bankacılık faaliyeti yürüten banka sayısı nispeten az denilebilir. İsrail bankacılık sistemi ve İsrail bankaları ile ilgili İsrail’de Hangi Bankalar Var İsrail’deki Türk Bankaları başlıklı yazımızda detaylı bilgi bulabilir, İsrail bankaları listesine göz atabilirsiniz.

İsrail bankacılık sisteminin en tepesinde sayılabilecek banka elbette ki İsrail Merkez Bankası’dır. İsrail Merkez Bankası Bank of Israel İbranice בנק ישראל ve Arapça da بنك إسرائيل şeklinde ifade edilmektedir. İsrail Merkez Bankası 24 Ağustos 1954 tarihinde açılmıştır. Önce İsrail Şekeli’nin sonrasında da Yeni İsrail Şekeli’nin basımından ve dağıtımından sorumludur. İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron’dur. Amir Yaron bu göreve bu yıl (2018) gelmiştir.

İsrail Bankaları Listesi

İsrail’de faaliyet gösteren bankalar arasında yabancı merkezli bankalar bulunduğu gibi, İsrail merkezli bankalar esas İsrail bankacılık sektörüne hakim kuruluşlar konumundadır. İsrail’de faaliyet gösteren İsrail Merkezli bankalar şunlardır.

  • Hapoalim group 1921 yılında kurulmuştur. Hapoalim group günümüzde İsrail bankacılık sisteminin yüzde 29,1’ini elinde bulundurmaktadır.
  • Bank Leumi group 1902 yılında kurulmuştur ve İsrail’in en eski bankasıdır. Öyle ki; 1954 yılında İsrail Merkez Bankası kurulana kadar Bank Leumi Merkez Bankası statüsünde olmuştur. Bank Leumi günümüzde İsrail bankacılık sisteminin yüzde 30,2’sine sahiptir.
  • Discount Bank group 1935 yılında kurulmuştur. Discount Bank İsrail’in en eski bankalarından birisi olup; günümüzde İsrail bankacılık sektörünün yüzde 17,7’sini elinde bulundurmaktadır.
  • Mizrahi-Tefahot Bank group 1923 yılında kurulmuştur. İsrail’de faaliyet gösteren en eski bankalardandır. İsrail bankacılık sisteminin yüzde 9,7’sini tek başına elinde bulundurmaktadır.
  • First International Bank group 1975 yılında kurulmuştur. İsrail bankacılık sektörünün yüzde 8,4’ünü elinde bulundurmaktadır.

İsrail’de Faaliyet Gösteren Diğer Bankalar

İsrail’de faaliyet gösteren diğer bankalar aşağıdaki gibidir.

Bank Kuruluş
Arab Israel Bank 1961
Mercantile Discount Bank 1971
Bank of Jerusalem 1963
Bank Otsar Ha-Hayal 1946
Union Bank (Bank Igud) 1951
Bank Massad 1929
Bank Yahav 1954
Dexia Israel Bank 1953
Poaley Agudat Israel Bank 1977
U-Bank 1934

İsrail’de Faaliyet Gösteren Yabancı Bankalar

İsrail’de faaliyet gösteren yabancı merkezli bankalar ve bankaların açılış tarihleri aşağıdaki gibidir.

BANKA KURULUŞ
BNP Paribas Israel 1996
Citibank Israel 1996/2000
HSBC Israel 2001
State Bank of India 2006
Barclays Bank 2011

İsrail’de Türk Bankası Var Mı?

İsrail’de faaliyet gösteren Türk bankası ya da Türk bankası şubesi bulunmamaktadır. İsrail’de Hangi Bankalar Var İsrail’deki Türk Bankaları haberi akabinde; İsrail para birimi Yeni İsrail Şekeli hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.