Orta Asya’da İlk Türbe İsmail Samani Türbesi İsmail Samani Kimdir?

Orta Asya’da İlk Türbe İsmail Samani Türbesi İsmail Samani Kimdir?

26 Ocak 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Samaniler İran’ın doğusundan Orta Asya’ya kadar olan bölgede; bugün ki Tacikistan, Türkmenistan ve Kırgızistan topraklarında kurulmuştur. Samanilerin kuruluş tarihi olarak 875 ve yıkılış tarihleri olarak da 999 tarihleri verilebilir. 124 yıl egemenlikleri devam eden Samanilerin ilk hükümdarı Yahya ibn Asad ve son hükümdarı da Abd al-Malik 2 olarak kayıtlarda yer almaktadır. Başkent olarak Buhara, Semerkand ve Herat kentlerini kullanan Samani İmparatorluğu en güçlü zamanları İsmail bin Ahmed zamanında geçirmiştir. İsmail bin Ahmet kimdir ya da İsmail Samani kimdir yazımızda detaylı bilgi bulabilir, Orta Asya’daki ilk türbe olan İsmail Samani Türbesi hakkında da malumat sahibi olabilirsiniz.

İsmail Samani Kimdir? İsmail bin Ahmed Kimdir?

Samanilerin atası Saman Hüda olarak bilinmektedir. Samaniler en güçlü zamanlarını 2. Emirleri 1. İsmail (İsmail Samani) döneminde yaşamışlardır. Samanilerin 2. Emiri olan 1. İsmail; İsmail bin Ahmed 849 tarihinde Farghana’da doğmuştur. Abisi 1. Nasr’ın ardından 892 tarihinde tahta çıkan İsmail Samanı 15 yıl boyunca emirlik görevini layıkıyla sürdürmüştür. Samanilerin en güçlü dönemlerini yaşadıkları İsmail bin Ahmed dönemi 907 yılına kadar devam etmiştir.

Emirliği döneminde devletin başkentini Horasan’a taşıyan İsmail Samani, 907 yılında Buhara kentinde vefat etmiştir. Kendisinden sonra tahta 2. Ahmed (Ahmed Samani) geçmiştir. İsmail Samani’nin Samaniler için önemi çok büyüktür ve kendisine görkemli bir türbe inşa edilmiştir. İsmail Samani’nin etkisi günümüzde dahi görülmektedir. Öyle ki Tacikistan resmi para birimine İsmail Samani’den hareketle Somoni (Samani) ismi verilmiştir. Tacikistan banknotlarından 100’lük banknotta İsmail Samani’nin figürü bulunmaktadır. Tacik banknotlarında silüeti bulunan tek Somoni Emiri de İsmail Samani’dir. Tacikistan Somonisi hakkında da buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Orta Asya’daki İlk Türbe İsmail Samani Türbesi

İsmail Samani vefat ettikten sonra inşa edilen ve İsmail Samani’nin defnedildiği İsmail Samani Türbei, İsmail Samani’nin vefat ettiği Buhara’ya inşa edilmiştir. İsmail Samani türbesi Orta Asya’da inşa edilen ilk türbe özelliğini taşımaktadır. Orta Asya’daki ilk türbe olan İsmail Samani Türbesi, İsmail Samani’nin tarihte bıraktığı izlerin derinliğini de yansıtmaktadır.

İsmail Samani Türbesi’ne daha sonra İsmail Samani’nin babası da nakledilmiştir. Hali hazırda İsmail Samani türbesinde İsmail Samani ve babası Ahmed bin Esad yatmaktadır. İsmail Samani Türbesi bir mucize eseri Moğol akınları sırasında zarar görmemiştir. Zira bölgede yaşanan kum fırtınaları neticesinde İsmail Samani Türbesi kuma gömülmüş ve bu sayede sağlıklı kalmıştır. İsmail Samani’nin bir heykeli Tacikistan’ın Duşanbe kentinde bulunmaktadır. Tacikistan para birimleri Tacikistan Somonisi hakkında da buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.