Gündelikçi Sigortası Nasıl Yapılır 2020 Temizlikçi Sigortası

Gündelikçi Sigortası Nasıl Yapılır 2020 Temizlikçi Sigortası

30 Nisan 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz şeylerden biri “evden çalışıyorum”. Bir ofis ortamına gerek duyulmadan çalışabilecek meslek dallarının ön plana çıkması ve popüler olması, evden çalışma kavramını baya gün yüzüne çıkarmış durumda. Bunun yanı sıra gündelikçi olarak çalışıp para kazanan insanlar da, evlerde çalıştıkları için statüsünün ne olduğu merak konusu. Çalışma ve iş yeri kavramının farklılaşması ile İşçi ile Bağımsız çalışan arasındaki farklar nelerdir? Gündelikçi Sigortası Nasıl Yapılır 2020 Temizlikçi Sigortası gibi sorular aklımızı fazlasıyla kurcalıyor. Bu soruların cevabını haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Teknolojik gelişmeler ve iletişim yollarının genişlemesi, evden çalışmayı artırdı. Tabii buna çalışanın taleplerinin farklılaşması da fazlasıyla etkili oldu. Örneğin, bir çocuğu olan anne, hem mesleğini icra etmek hem de çocuğuna bakmak istediği için evde çalışmak isteyebiliyor. Günümüzde bu tarz örnekleri sıklıkla görüyoruz. Lakin bu gelişme işçi ile bağımsız çalışan arasında kavram karmaşalarına yol açmaktadır. Bu konuda esas sorun işverenin sigorta sorumluluğundan kaynaklanmakta, kime sigorta yapılması zorunlu, kime değil anlaşılmamaktadır. Rapor param neden yatmadı, ne zaman yatar, diye merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

İşçi Ve Bağımsız Çalışanın Farkları

Burada konuya şöyle açıklık getirebiliriz. Evde çalışan kişiler, işverenin projesi yahut organizasyonunda yer alıyor ve belirli kıstaslarla işverenine bağlı ise, o kişi işçi sayılmaktadır. Lakin işini evinde yapan kişi, bir işvereni olsa dahi serbest girişimci olarak işini icra ediyor ise o kişi bağımsız çalışan demektir. İşçi statüsüne giremez. Bir çalışanın işçi mi bağımsız çalışan mı olduğunu anlamak için üzerinde durulması gereken kilit konular; çalışanın karar verme özgürlüğüne sahip olması, fiyatları belirleyebilmesi, müşterilerini özgürce seçebilmesi, verebileceği zarardan kendinin sorumlu olması, işi reddetme hakkına sahip olması gibi hususlardır. Bu özelliklerin pek çoğunun bulunduğu çalışan, bağımsız çalışan grubuna girmektedir.

Evde Çalışan İşçi Hakları Ve İşçi Sigortası

Evde çalışan işçiler (gündelikçiler vb.) iş yerlerinde çalışan diğer işçiler gibi sosyal sigorta hakkına sahiptirler. Lakin iş mevzuatının bazı konularda evde çalışan işçilere uygulanması zor olabilmektedir. İşçinin ne kadar kusurlu olduğu, güvenlik kurallarına uyup uymadığı tam olarak tespit edilemediğinden dolayı mevzuatın bazı kuralları uygulanamamaktadır. Her ne olursa olsun işveren işçi sağlığını korumaya yönelik önlemeler almalı, bu konuda gerekli eğitimleri işçiye vermelidir. Bu işverenin işçiye olan borcudur. Bunun yanı sıra günlük evlerde çalışan işçiler diğer bir deyişle gündelikçiler sigorta hakkına sahiptir ve işverenin işçi sigortasını yatırması zorunludur.

Günlük Sigorta SMS İle Yapma 5510’a Mesaj!

Gündelikçi sigortası günlük kaç TL diye incelendiğinde; 10 günün altında çalışan gündelikçi sigortası günlük 2,10 TL civarındadır. İşverenler bir SMS ile bu günlük primi ödeyerek, işçiyi meslek hastalıklarına ve kazalara karşı sigortalatabilirler.

Gündelik emekçi çalıştıran kişiler öncelikle işveren kayıt işlemi yaptırmalılar. İşveren kendi TC kimlik numarasını yazarak 5510’a SMS atmalıdır. Tarafına onay SMS’i geldikten sonra çalıştırılacak gündelik emekçinin TC kimlik numarası ile ayın hangi günü çalıştırılacağı yazılarak tekrar SMS atılmalıdır. Ayrıca rapor parası hesaplama ile ilgili merak ettiğiniz detaylar için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bunun yanı sıra  gündelikçi sigortası e-devlet üzerinden de kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca sürekli bir evde çalışmayan, yalnızca iş olduğu zaman çağırılan işçilerin sözleşmeleri belirli süreli olarak kabul edilmektedir. Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçiler içten çıkarıldıklarında yasal haklarını kullanabilmektedirler. Gündelikçi Sigortası Nasıl Yapılır 2020 Temizlikçi Sigortası haberi akabinde; GSS prim ücreti ile ilgili merak ettikleriniz için burayı ziyaret edebilirsiniz.