İş Bankası

İş Bankası

24 Haziran 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Türkiye’de bireysel ve ticari anlamda hizmet veren en önemli özel bankadır. Bu banka 1924 yılında Atatürk’ün önerileri ile kurulan bankadır. Kurulma amacı kişilere zor zamanlarında kredi desteği sağlayarak daha iyi yaşam sunmalarını sağlar. İş Bankası sermaye büyüklüğüne göre dünyanın en büyük 122. Bankaları arasında yer alır. Yurt dışı ve yurt içi şubeleri ile kişilere daha çok hizmet etme şansı tanınır. Merkez İstanbul olan banka yan kuruluşlarıyla kişilere hizmet vermeye devam eder. Zamanında halkın daha iyi olması için ve memleketin ekonomisini yükselterek hizmet vermeye devam ediyor. Banka ilk kuruduğunda 8 kişi ile hizmet vererek günümüze kadar varlığını devam ettirir.

Hizmetler

Bankanın müşterilerine daha çok hizmet sunması için sürekli olarak hesaplarını güncelleyerek daha yeni alternatifleri ile farklı yöntemler sunarak hizmet etmeye devam eder. Bu gibi hizmetlerinin yanında yayıncılık faaliyeti de yaparak kişilerin daha çok hizmetten yararlanmasını sağlar. Bu hizmetler; bireysel bankacılık, mobil uygulama, iletişim ve birçok hizmetleri ile ön plana çıkar. Bu hizmetlerden yararlanılan müşteri daha çok hizmetleri göz önüne alarak banka ile sürekli çalışarak memnun olma eğiliminde bulunur.

İletişim

Herhangi bir olayda bankanın şubesine gitmeyerek telefon üzerinden işlerini yapmaları için bankanın geliştirdiği sistemin kullanıcıların kullanımına sunmalarıdır. Bu çerçevede kişi istediği saatte her yerde arayarak herhangi bir sıkıntı içerisinde bilgi alarak çözümleyebilir. Kişi bu hizmet üzerinden kredi kartı ve banka kartı ile işlemlerini yapar.

Krediler

Kişiler birçok zamanda işlerinin düzene girmesi için maddi kaygılardan dolayı bankaya kredi başvuru yaparak krediye uygunluk derecesi hesaplanır. Kişinin durumu müsait ise gelir beyanına göre kredi faiz oranı ve vadeli kredi yöntemi tercihe edilir.

Konut Kredisi: Bu krediye başvuran kişi ev sahibi olmak isteyen kişidir. Bu yöntem ile alacağın evin değerine göre ya da eksik nakit ihtiyacına öre kredi talebinde bulunabilir. Bu kredi yönteminde ev sahibi başvuru sırasında taunun fotokopisini getirerek krediye uygunluğuna bakılır. Sonrasında faiz oranı ve vade durumuna kredi çekme olanağına sahip olur. Bu esnada kişiler İş Bankası yetkililerinin sunduğu rapora göre kredi işlemlerini gerçekleştirir.

Bireysel Kredi: Bu kredide kişiler gündelik ihtiyaçlarına göre giderlerini karşılamak için bu kredi türünden yararlanır. Bu kredi yöntemi daha çok kişilerin çok fazla miktarda kredi almayarak geri ödeme yöntemlerinde sıkıntı yaşamayabilir. Bu esna da kişiler az miktarda kredi alarak işlemlerini gerçekleştirir.

https://www.bankalar.org/isbankasi/