İş Bankası Şube Kodu Nerede Yazar? İş Bankası ATM İşlemleri

İş Bankası Şube Kodu Nerede Yazar? İş Bankası ATM İşlemleri

26 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

İş Bankası Bankamatikleri, işlem hızı ve kalitesi bakımından pek çok dünya devi banka ATM’sinden öndedir. Zira daha önce kaleme aldığımız bir yazıda; İş Bankası’nın ülkemize ATM teknolojisini getiren ilk banka olduğunu ve “Bankamatik” ifadesinin de tabiri caizse “isim babası” olduğunun altını çizmiştik. İş Bankası bankamatiklerinde yapılabilecek işlemler hakkında bu yazımızda detaylı bilgi vereceğiz. Bunun yanı sıra İş Bankası şube kodu nerede yazar sorusuna da kısa, net ve doyurucu bir yanıt sunacağız.

Yazımızın devamında edineceğiniz bilgiler temelde şu iki soru başlığına cevap niteliğindedir. İş Bankası Şube Kodu Nerede Yazar? İş Bankası ATM’sinde Yapılabilecek İşlemler Nelerdir? Hemen bu sorulardan ilkine cevap vererek başlayalım.

İş Bankası Şube Kodu Nerede Yazar?

IBAN numaranızın ya da hesap numaranızın son 12 hanesinden önceki 4 hane İş Bankası şube kodunu ifade etmektedir. Örneğin: “TR1234567890****123456789” bu IBAN numarasındaki yıldızlı kısım İş Bankası şube kodudur. Yine de şube kodunuzu tespit edemediniz yahut emin olamadıysanız, İş Bankası resmi internet sitesinde İş Bankası şube kodları yer almaktadır.

İş Bankası banka kartı üzerinde yazan nispeten büyük rakamlar, başında “Hes. No” ya da “Hesap No” yazmıyor ise kuvvetle muhtemel “Kart Numarası” dır. Kart numarasında şube kodu yer almadığı ve kart numarasının şube kodu ile herhangi bir ilgisinin  bulunmadığı unutulmamalıdır.

İş Bankası ATM’sinde Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

İş Bankası Bankamatiğinde yapılabilecek işlemler kısaca aşağıdaki gibidir.

  • İş Bankası 6500’ü aşkın ATM’si ile 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.
  • İş Bankası ATM’leri para çekme, para yatırma işlemlerini kartsız olarak da gerçekleştirebilmektedir.
  • İş Bankası Bankamatiklerinden döviz bozdurulabilir. İş Bankası ATM’lerine döviz yatırılabilir yahut döviz çekilebilir. Bu işlemler için İş Bankası müşterisi olmak zorunlu değildir.
  • İş Bankası bankamatiklerinden kredi borcu kartlı ya da kartsız şekilde ödenebilir.
  • İş Bankası ATM’lerinden kredi kartı borcu kartlı ya da kartsız şekilde ödenebilir.
  • Türk Telekom, Turkcell ya da Vodafone hatlarına İş Bankası ATM’lerinden lira yüklemesi yapılabilir.
  • İş Bankası ATM’lerinden hisse senedi ve altın alım satım işlemleri yapılabilmektedir.
  • İş Bankası bankamatiklerinden fatura ödemeleri yapılabilmektedir.
  • İş Bankası bankamatikleri ortak ATM olarak kullanılabilir. Ortak ATM vasfıyla İş Bankası ATM’lerinden para çekme ve bakiye sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

İş Bankası hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.