İrlanda Para Birimi Nedir İrlanda Euro Mu Kullanıyor?

İrlanda Para Birimi Nedir İrlanda Euro Mu Kullanıyor?

22 Mayıs 2020 0 Yazar: Emine Zaman

İrlanda siyasi açıdan karmaşık bir geçmişe sahip, bununla birlikte bir o kadar da huzurlu bir ülkedir. Siyasi çalkantıların sokağa yansımadığı ülke, ekonomik anlamda da son derece iyi durumdadır. 1 Ocak 1973 tarihinden bu yana Avrupa Birliği’ne üye konumda olan İrlanda para birimi olarak da Euro’yu kullanmaktadır. Euro’ya ilk geçen ülkeler arasında yer alan İrlanda’nın eski para birimi ise İrlanda Lirası’dır. İrlanda Lirası İrlanda Poundu ya da İrlanda Sterlini olarak da bilinmektedir. İrlanda para birimi hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını İrlanda Para Birimi Nedir İrlanda Euro Mu Kullanıyor? başlıklı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İrlanda para birimi konusunda yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. İrlanda Para Birimi Nedir? İrlanda Para Birimi Euro Mu? İrlanda Lirası Nedir? İrlanda Poundu ya da İrlanda Sterlini Hakkında! İrlanda Lirası Tedavülden Kalktı Mı? İrlanda Lirası Kullanılabilir Mi? İrlanda Sterlini Değiştirilebilir Mi? İrlanda Sterlini Ne Kadar? İrlanda Poundu Kaç TL? İrlanda Lirası Kaç Euro? 1 Euro Kaç İrlanda Sterlini? İrlanda Poundu Kaç Dolar? 1 Dolar Kaç İrlanda Poundu? İrlanda Poundu Alt Para Birimi Nedir? İrlanda Poundu Kuruşu Nedir? İrlanda Poundu Banknotları Nelerdir? İrlanda Sterlini Banknotları! İrlanda Poundu Madeni Paraları Nelerdir? İrlanda Sterlini Madeni Paraları! İrlanda Poundu Kodu Nedir? İrlanda Para Birimi Kodu ve İrlanda Para Birimi Kısaltması!

İrlanda Para Birimi Nedir? İrlanda Para Birimi Euro Mu?

Güncel İrlanda para birimi Euro’dur. İrlanda uzun yıllar İrlanda ulusal para birimi olan İrlanda Poundu’nu kullandıktan sonra, 2002 yılında Euro’ya geçmiştir.

İrlanda Lirası Nedir? İrlanda Poundu ya da İrlanda Sterlini Hakkında!

İrlanda ulusal para birimi İrlanda Poundu ya da İrlanda Sterlini olarak adlandırılırdı. Ülkemizde ise İrlanda ulusal para birimi İrlanda Lirası olarak bilinirdi. İrlanda Lirası 1999 yılına kadar İrlanda’nın resmi para birimiydi. 1999 ile 2002 yılları arasında Euro ile bir arada kullanılmıştır.

İrlanda Lirası Tedavülden Kalktı Mı? İrlanda Lirası Kullanılabilir Mi? İrlanda Sterlini Değiştirilebilir Mi?

İrlanda Poundu tedavülde değildir. 9 Şubat 2002 tarihinde İrlanda Poundu tedavülden kaldırılmıştır. Bununla birlikte İrlanda Merkez Bankası İrlanda Poundu ile Euro değişimini her daim yapmaya devam etmektedir. İrlanda Poundu’nun Euro’ya çevrilmesi için herhangi bir son tarih tayin edilmemiştir.

İrlanda Sterlini Ne Kadar? İrlanda Poundu Kaç TL?

İrlanda Poundu tedavülden kaldırıldığı 2002 yılında 1 milyon 630 bin Türk Lirası civarından işlem görmekteydi. Bahse konu tarihte Türk Lirası’ndan 6 sıfırı atılmamış olduğuna da dikkat etmek gerekir. İrlanda Poundu’nun günlük değeri ile ilgili olarak 8,18 Türk Lirası karşılığı hesaplanmaktadır. 1 TL’nin de 0,12 İrlanda Poundu’na denk geldiği hesap edilmiştir.

İrlanda Lirası Kaç Euro? 1 Euro Kaç İrlanda Sterlini?

İrlanda Poundu 2002 yılında Euro’ya geçildiği esnada şu kur üzerinden hesaplanmış ve bu şekilde Euro’ya geçiş sağlanmıştır. 1 Euro = 0.787564 İrlanda Sterlini.

İrlanda Poundu Kaç Dolar? 1 Dolar Kaç İrlanda Poundu?

Günümüzde 1 İrlanda Poundu 1,45 Amerikan Doları’na denk olarak hesaplanmaktadır. 1 Amerikan Doları ise ancak 0,69 İrlanda Poundu etmektedir.

İrlanda Poundu Alt Para Birimi Nedir? İrlanda Poundu Kuruşu Nedir?

İrlanda Poundu alt para birimi penny ya da pingin olarak ifade edilmekteydi. Penny ifadesi İngilizce, Pingin ifade ise İrlandaca’dır. İrlanda Poundu’nun yerel dildeki karşılığı ise; Punt Éireannach’tır.

İrlanda Poundu Banknotları Nelerdir? İrlanda Sterlini Banknotları!

Tedavülde iken İrlanda Poundu banknotları aşağıdaki gibiydi.

 • 5 İrlanda Poundu
 • 10 İrlanda Poundu
 • 20 İrlanda Poundu
 • 50 İrlanda Poundu
 • 100 İrlanda Poundu

İrlanda Poundu Madeni Paraları Nelerdir? İrlanda Sterlini Madeni Paraları!

Tedavülde iken İrlanda Poundu madeni paraları aşağıdaki gibiydi.

 • 1 penny
 • 2 penny
 • 5 penny
 • 10 penny
 • 20 penny
 • 50 penny
 • 1 İrlanda Lirası

İrlanda Poundu Kodu Nedir? İrlanda Para Birimi Kodu ve İrlanda Para Birimi Kısaltması!

İrlanda Poundu sembolü “£” işaretidir. Bu sembol İngiliz Sterlini için de kullanılmaktadır. O nedenle ayrım sağlanması açısından “IR£” şeklinde kullanıldığı da olmuştur. İrlanda alt para birimi olan penny işareti ve kısaltması ise “p” dir. İrlanda Poundu kısa isim olarak “quid” olarak da anılırdır. İrlanda poundu lakabı olan ender paralardandır ve lakabı “quid” tabiri ile ifade edilir. İrlanda Para birimi uluslararası kodu IEP’dir. İrlanda Para Birimi Nedir İrlanda Euro Mu Kullanıyor haberi akabinde;

Alman Markı hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya göz atabilirsiniz.