Irak Asgari Ücreti 2020 Yılında Ne Kadar Uygulayacak?

Irak Asgari Ücreti 2020 Yılında Ne Kadar Uygulayacak?

14 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Güneydoğu komşumuz Irak aylardır siyasi çalkantılar yaşıyor. Yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak sokaklara dökülen on binlerce Irak vatandaşının aylar önce başlattığı protestolar 30 Kasım itibari ile sonuç vermeye başlamış ve Irak Başbakanı daha önce reddettiği istifa tekliflerini bu kez kabul ederek başbakanlıktan istifa ettiğini açıklamıştı. Irak ekonomisindeki daralmanın körüklediği protestolar ışığında Irak ekonomisini ve Irak’taki maaşları kısaca inceleyelim. Irak asgari ücreti 2020 yılında ne kadar olacak, protestolar dinecek mi?

Irak’ta Ekonomi Nasıl? Irak Ekonomisi Hakkında

Irak, uzun yıllar Saddam Hüseyin tarafından yönetildi. Saddam Hüseyin iktidarında Irak daha çok kapalı ekonomi konumundaydı. Amerika’nın Irak’ı işgalinin akabinde ülke ekonomisi global ekonomi ile daha çok entegre olmaya başladı. Yeni kurulan sistemle eski yıllara nazaran ülke ilk yıllarda ekonomik olarak gelişim gösterse de bu durum son yıllarda tersine dönmeye başladı. Irak ekonomisine dair uluslararası mali kuruluşlar tarafından kayda geçirilen son rakamlara bakmak gerekirse:

  • Irak ekonomisi GSYİH Yıllık Büyüme Hızı -1
  • Irak’ta işsizlik oranı yüzde 15,9
  • Irak’ta enflasyon oranı yüzde -0,8
  • Irak cari açık GSYİH oranı yüzde 4,9
  • Irak devlet borcu GSYİH oranı yüzde 48,4

Dünyadaki tüm para birimleri buradan incelenebilir, para birimi kodları da görülebilir.

Yukarıdaki rakamlardan da görüleceği üzere ülkede işsizlik yüzde 15’in üzerinde. Üstelik bu rakam her geçen gün artmaya da devam ediyor. Irak’taki protestoların Başbakan’ın istifasına rağmen dinmemesinin en önemli nedenlerinin başında da işsizlik, yoksulluk ve ülkedeki mali darboğaz geliyor. Ülkenin yıllık büyüme hızı -1 olarak kayıtlarda yer alıyor. Yani Irak ekonomisi büyümüyor, küçülüyor. Bu durum doğum hızının çok yüksek olduğu Irak’ta işsizliğin de tetiklenmesine neden oluyor. İşgücüne katılım çok fazla olurken, Irak ekonomisi bu nüfusa işgücü yaratamıyor. Irak asgari ücret 2020 rakamı da bu doğrultuda tayin edildi. Irak’ta asgari ücret son 6 yılda toplamda ancak yüzde 10 dolayında zamlandı.

Irak Asgari Ücreti 2020! Irak’ta Asgari Ücret Ne Kadar?

Irak asgari ücret 2020 yılı için yapılan güncelleme ile Irak’ta asgari ücret 280 bin Irak Dinarı civarında bulunuyor. Irak’ta asgari ücret kaç dolar sorusuna da 235-240 dolar şeklinde cevap verebiliriz. Zira 280 bin Irak Dinarı güncel kura bağlı olmakla birlikte takribi bu rakama denk gelmektedir. Ancak bahse konu meblağın Irak’ın nispeten kentsel bölgelerinde uygulanan asgari ücret rakamı olduğuna dikkat çekmekte yarar var. Çünkü Irak’ın kırsal kesimlerinde resmi olarak görünmese de bu ücretin çok daha aşağısına çalışan yüzbinlerce dönemlik/mevsimlik işçi ya da gündelikçi/yevmiyeci çalışanlar bulunuyor. Kuzey Irak asgari ücret bakımından Irak’ın nispeten iyi bölgeleri arasında yer almaktadır denilebilir. Dünyadaki tüm para birimleri buradan incelenebilir, para birimi kodları da görülebilir.