İnterbank Nedir İnterbank Ne Oldu?

İnterbank Nedir İnterbank Ne Oldu?

3 Mayıs 2020 0 Yazar: Emine Zaman

İnterbank 2000’li yılların hemen başında bankacılık hayatına veda eden köklü bir bankadır. Kuruluşu Türkiye Cumhuriyeti’nden dahi eskiye dayanan İnterbank, 1990’lı yılların ikinci yarısında girdiği bankacılık krizlerinde derin yaralar almıştır. Nihayetinde tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini alan İnterbank ne zaman ve nerede kuruldu, nasıl battı gibi pek çok sorunun cevabını İnterbank Nedir İnterbank Ne Oldu başlıklı yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bunlardan önce İnterbank ne demek sorusuna cevap verelim ve akabinde İnterbank tarihine geçelim…

İnterbank Ne Demek? İnterbank Anlamı Nedir?

İnterbank kısaca bankalar arası faiz demektir. Bankalararası piyasa, bankaların farklı para birimleriyle değiş tokuş ettiği üst düzey döviz piyasasıdır. Bankalar birbirleriyle doğrudan ya da elektronik aracılık platformları aracılığıyla anlaşabilirler. Ağırlıklı olarak döviz alım satımında kullanılan İnterbank piyasası yerel piyasalar için önemli bir araçtır ve 24 saat usulüyle çalışır. Bankaların döviz alış satışında önemli bir araçtır.

İnterbank Nedir? İnterbank’a Ne Oldu?

1888 yılında o zamanlar Osmanlı Devleti toprağı olan Selanik’te kurulan İnterbank’ın ortakları Osmanlı Devleti, Fransız Hükümeti ve Avusturya-Macaristan Hükümeti idi. Selanik Bankası adı ile kurulan bankanın hakim ortağı Osmanlılardı. 1. Dünya Savaşı’nın akabinde Osmanlı Devleti yıkılıp Türkiye Cumhuriyeti kurulunca Selanik Bankası 1930 yılında merkezini İstanbul’a almıştır. Para birimi olarak Selanik’teyken Fransız Frangını kullanan banka, 1933 yılında Türk Lirası’na geçiş yapmıştır.

İnterbank’ın Gelişim Süreci

1956 yılına gelindiğinde Yapı ve Kredi Bankası’na katılan İnterbank, 1964 yılına gelindiğinde Yapı ve Kredi Bankası bünyesinde Yapı Kredi Bankası ile birlikte Çukurova Grubu tarafından satın alınmıştır. 1969 yılına gelindiğinde Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası adını almıştır. 1991 yılına kadar bu şekilde faaliyetlerine devam eden banka, 1991 yılında “İnterbank” adını almıştır.

1994 yılı bankacılık krizinden etkilenen İnterbank’ın faaliyetleri izlemeye alınmıştır. 16 Şubat 1996 tarihinde Cavit Çağlar’ın sahibi olduğu Nergis Holding tarafından satın alınmıştır. 7 Ocak 1999 tarihinde İnterbank’ın yönetimi Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na geçmiştir. 2001 yılı itibari ile İnterbank’ın feshi tamamlanmıştır. Böylece 113 yıllık kurum tarihe karışmıştır. İnterbank Nedir İnterbank Ne Oldu haberimiz akabinde; Ülkemizdeki kapatılan bankalar listesine buradan ulaşabilirsiniz.