Instagram’da Küçük Hesaplar

Instagram’da Küçük Hesaplar

6 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Instagram’da gördüğüm, epey dikkatimi çeken bir şey var; takip ettiği hesabın yöneticisini, tanımadığı bir kişiyi ona sevgisini cömertçe söyleyecek kadar çok sevmek. Aslında bu güzel bişey. Hatta çok güzel bişey. Alışkın olduğumuz daha çok, aşağılayıcı, şiddet içeren, kötü söz söylenen mesajlar, beddualar. Kibrinden kıskançlığından çatlayarak, hıncını, kinini kusmak. Bu başka bir yazının konusu, uzun uzun anlatılmalık. Peki ya Instagram’da Küçük Hesaplar…

Instagram’da Küçük Hesaplar

Ben bu defa cömertçe sunulan sevgiyi ele almak istiyorum. Bol bol gezen ve gezdiği yerleri takipçileriyle paylaşanlar, kombin önerilerini paylaşırken hayat görüşünü dile getirenler, yazarlar, çizerler, anneler, sağlıklı beslenenler, geniş kütüphaneye sahip olan/ olmaya çalışan okurseverler, vs vs. Liste uzun bilindiği üzere. Yorumlara ve/veya hesap sahibine yollanan mesajlara bakıldığında büyük çoğunluk beğenilerini gerçek hayatta pek görmediğimiz bir açıklıkla dile getiriyor. Harikasın gerçekten, seni takip ettiğimden beri hayatım değişti, bu kadar güzel olmayı nasıl başarıyorsun, tarifin her zamanki gibi mükemmel, keşke senin gibi giyinsem, vs vs. Yine liste uzar gider.

Yapılanı taktir etmek, beğendiğini, rehber edindiğini, ilham aldığını dile getirmek, destek olmak, ay iyi ki hayatıma girmişsin demek mükemmel bir olgunluk. Psikoloji profesörü değilim tabii ama naçizane düşüncem, bu eylem bir özgüven belirtisi pek çok zaman. Benim merak ettiğim, neden gündelik hayatımızda böyle insanlarla karşılaşmıyoruz? Gerçekten samimi duygularla bir güzelliği taktir eden kaç kişi var etrafımızda? Bu yorumları yapan insanlar gerçek hayatta nerdeler?

Sanırım insanlar beğenmeye ve beğenilmeye aç. Çevremizde yakın olan ama yakın hissetmediğimiz insanlar var demek ki. “Aman, ne beğendiğimi söyleyip de şımartıcam” gibi bir hissiyat mı var acaba çoğumuzda? “Bu güzel olmuş dersem, üstünlüğünü kabullenmiş olurum” gibi bir his mi yoksa?

Hayat kısa. Küçük hesaplar ve kıskançlık ruhu ve kafayı gerçekten yorar. Beğeniyorsanız beğendiğinizi söyleyin bence. Seviyorsan git konuş bence gibi oldu de mi 🙂 Kafanız da ruhunuz da rahat olsun. Kendine güvenen, alçaklık hissi olmayan ruhu sağlıklı bir birey güzel bir şeyi olumlamaktan çekinmez. 

Instagram’da para kazanmanın yolları konulu içerik için buraya göz atabilirsiniz.