İngiltere’de Kredi Çekmek İngiltere’de Kredi Almak!

İngiltere’de Kredi Çekmek İngiltere’de Kredi Almak!

12 Şubat 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

İngiltere kıta Avrupa’sına karadan bağlı olmayan ancak Avrupa’nın en önemli devletleri listesinin en başında yer alan bir ülke. Tarih boyunca ağırlığını hemen her alanda hissettiren İngiltere günümüzde de güçlü ekonomisi ve siyasi ağırlığı ile dikkat çekmekte. İngiltere’nin güçlü ekonomisinin temelinde sağlam bankacılık sistemi yatmakta. Peki İngiltere’de kredi çekmek mümkün mü, İngiltere’de kredi almak mümkün mü, İngiltere kredi çekme işlemleri nasıl yapılır?

İngiltere’de Kredi Çekmek! İngiltere’de Kredi Almak!

Nakde ihtiyacı olan, aniden oluşan masraflarını karşılamak isteyen ya da yatırım yapmak için finansman ihtiyacı hisseden kişiler İngiltere’de kredi çekmek için bankalara başvuru yapabilirler. Bu noktada kişinin İngiltere karşısına çıkacak ilk şart “kredi puanı” olacaktır. Ülkemizde KKB skoru ya da Findeks notu da denilen kredi skoru, İngiltere’de “credit score” olarak adlandırılmaktadır. İngiltere banka listesi ve İngiltere banka isimleri için de buraya göz atabilirsiniz.

İngiltere’de “credit score” finansal anlamda hemen her şeydir denilebilir. Zira İngiltere’de kredi skoru düşük olan kişinin kredi alabilmesi imkansızdır. İngiltere’de kredi almak için kişinin önce kredi skorunun yüksek olması gerekmektedir. Bunun akabinde kredi talebinde bulunan kişinin diğer şartları sağlayıp sağlamadığı incelenmektedir. İngiltere’de kredi almak için “credit score” yüksek olmalı ve bunun akabinde; kişinin alacağı krediyi ödeyebilecek gücü olmalı. Bankaların dikkat ettiği ikinci husus aylık düzenli gelirdir. Bu aşamayı da geçen kişi İngiltere’de kredi alabilmek için aşırı borçlu olmamalıdır. İngiltere’de borçluluk yasal kıstaslar ile sınırlandırılmıştır. Gelirine oranla yasal olarak borçluluğunun doygunluk seviyesine ulaştığı deklare edilen kişinin kredi puanı yüksek dahi olsa kredi kullanamamaktadır. İngiltere’deki bankalar, İngiltere banka listesi ve İngiltere banka isimleri için de buraya göz atabilirsiniz.

İngiltere’de kredi kullanmak için; kredi puanı, düzenli gelir ve borç stoğu şartlarını yerine getiren ya da bu kıstasları sağlayan kişiler genellikle bankalardan kredi kullanabilirler. Yine de bazı durumlarda bankalar ek teminat talep edebilmektedir. Bu durumda kişilerin üzerine kayıtlı bir mal varlığı var ise bankaya teminat olarak gösterilebilir. Şayet böyle bir mal varlığı yok ise ve ek teminat olmadan İngiltere’de kredi kullanılamadıysa; bankaya bir kefil gösterilerek kredi edinmenin yolu açılabilir. İngiltere’de kredi çekmek, İngiltere’de kredi almak için İngiltere’de faaliyet gösteren Türk bankaları ile de görüşülebilir.