İngiltere Merkez Bankası Bank of England Nedir ve Kimin?

İngiltere Merkez Bankası Bank of England Nedir ve Kimin?

14 Ocak 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Birleşik Krallık çatısı altında dünyanın farklı bölgelerinde toprak sahibi konumunda olan İngiltere, ekonomik ve siyasal anlamda küresel bazda güç konumunda bulunuyor. İngiltere’nin sahip olduğu güç kurumları ile de desteklenmekte. Bu kurumlardan birisi de Birleşik Krallık Merkez Bankası Bank of England. İngiliz Merkez Bankası yahut İngiltere Bankası olarak da bilinen İngiltere Merkez Bankası Bank of England nedir ve kimin haberimizde pek çok farklı bilgiyi bir arada bulabilirsiniz.

İngiltere Merkez Bankası Bank of England Nedir ve Kimin?

Birleşik Krallık Merkez Bankası Bank of England hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Birleşik Krallık Merkez Bankası Kısaltması Nedir? Birleşik Krallık Merkez Bankası Ne Zaman Kuruldu? Birleşik Krallık Merkez Bankası Başkanı Kimdir? Birleşik Krallık Merkez Bankası Avrupa Merkez Bankası’na Dahil Mi? Birleşik Krallık Merkez Bankası ECB Üyesi Mi? İngiliz Merkez Bankası Kimin? İngiltere Merkez Bankası Rezervi Ne Kadar? İngiltere Merkez Bankası Dolar Rezervi!

İngiltere Merkez Bankası Kısaltması Nedir?

İngiliz Merkez Bankası kısaltması BOE’dir. BOE İngiltere Merkez Bankası kısaltması olarak; Bank Of England’ın baş harfleri alınarak belirlenmiştir. Ülkelerin merkez bankaları listesi için de buraya göz atabilirsiniz.

İngiltere Merkez Bankası Ne Zaman Kuruldu?

İngiliz Merkez Bankası Bank of England 27 Temmuz 1694 tarihinde kurulmuştur. Birleşik Krallık Merkez Bankası BOE 325 yıldır ayaktadır.

İngiliz Merkez Bankası Başkanı Kimdir?

Birleşik Krallık Merkez Bankası Başkanı Mark Carney olarak kayıtlarda yer almaktadır. Mark Carney 2013 yılından bu yana Birleşik Krallık Merkez Bankası Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Birleşik Krallık Merkez Bankası Avrupa Merkez Bankası’na Dahil Mi?

İngiliz Merkez Bankası Bank of England Avrupa Merkez Bankası’na dahil değildir. Özerk bir kurumdur. Para basma yetkisi de dahil olmak üzere hiçbir yetkisi farklı bir merkez bankasına devredilmemiştir.

Birleşik Krallık Merkez Bankası ECB Üyesi Mi?

İngiliz Merkez Bankası Bank of England ECB üyesi değildir. Zira İngiltere Euro Bölgesi’nde yer almamaktadır. Son dönemdeki gelişmeler, İngiltere’nin Euro Bölgesi’nde olmadığı gibi Brexit süreci ile Avrupa Birliği’nden de çıkma aşamasını doğurmuştur.

İngiliz Merkez Bankası Kimin?

İngiliz Merkez Bankası Bank of England Birleşik Krallık’a aittir. Bu konuda üretilen şehir efsaneleri gerçeği yansıtmamaktadır. Birleşik Krallık Merkez Bankası BOE İngilizler’indir diyebiliriz. Dünyadaki bütün merkez bankası rezervleri için buraya göz atabilirsiniz.

İngiltere Merkez Bankası Rezervi Ne Kadar? İngiltere Merkez Bankası Dolar Rezervi!

Güncel olarak İngiliz Merkez Bankası rezervleri 165 milyar dolar seviyesindedir. İngiltere rezervleri bakımından merkez bankaları arasında 16. sırada yer almaktadır. Ancak buna ek olarak BOE’nin 410 milyar Sterlin’lik Pound cinsinden rezervi de bulunmaktadır.

İngiliz Merkez Bankası resmi web sitesi: https://www.bankofengland.co.uk/