ING Cazip Konut Kredisi Hesaplama

ING Cazip Konut Kredisi Hesaplama

12 Ağustos 2020 0 Yazar: Suat Bulut

2020 yılı ikinci yarısından itibaren konut kredisi faizler artış eğilimine girdi. Konut kredisi ediniminde, banka ve kredi araştırması yapan müşteriler için vade ve faiz oranları kritik öneme haiz. Bununla birlikte, kullanılan konut kredisinin ödeme şekli de müşterilerin dikkat ettiği bir diğer husus. ING cazip konut kredisi hesaplama ve başvuru detayları bu nedenle önemli.

ING Bank konut kredisi uyarınca likidite edinerek ev sahibi olmak isteyen müşteriler, aylık yüzde 0,99 seviyesinden başlayan faiz oranları ile finansman kullanabilmektedirler. Banka tarafından belirlenen faiz oranları, müşterinin tercih ettiği vade dilimine göre değişkenlik arz etmektedir. Aylık yüzde 0,99 seviyesindeki faiz oranı, azami 36 ay vadeli konut kredisi edinimlerinde geçerlidir. Farklı cazip kredi seçenekleri de buradan incelenebilir.

ING Konut Kredisi’nde Maksimum Vade 120 Ay

ING Bank, konut kredisi uyarınca müşterilerine; kullandıkları krediyi azami 120 aya kadar vadelendirme olanağı tanımaktadır. Bununla birlikte, müşterinin tercih ettiği vade uzadıkça faiz oranları da yükselmektedir.
Bankadan 37 ila 60 ay bandında vade tercih ederek konut kredisi kullanmak isteyen bir müşterinin tabi olacağı faiz oranı aylık yüzde 1,01 seviyesindedir. Kredi müşterisinin daha uzun vadelerde geri ödeme yapmak istemesi durumunda faiz oranları bir miktar daha artmaktadır. 61 ila 120 ay vade diliminde müşteriye uygulanan faiz oranı aylık yüzde 1,14 düzeyindedir.

ING Cazip Konut Kredisi Hesaplama

ING Bank konut kredisi kapsamında 60 ay vadeli olarak 90 bin Türk Lirası likidite edinmek isteyen bir müşteri; aylık yüzde 1,01 faiz oranına tabi olarak bankaya geri ödemelerini yapacaktır. 90 bin Türk Lirası konut kredisinin geri ödemesi 60 ay vadede aylık 2.005 Türk Lirası taksitler halinde yapılabilecektir.
Banka, müşteriden kredi tahsis ücreti olarak kullanılan kredi meblağının binde beşi oranında ücret talep ettiğinden; 90 bin Türk Lirası kredi kullanımında müşterinin 450 Türk Lirası dosya masrafını bankaya ödemesi gerekecektir. Bununla birlikte krediye konu evin, yaptırılması zorunlu olan; konut sigortası, doğal afet ve yangın sigortası (DASK) poliçe pirim ücretleri de müşteriden tahsil edilmektedir.

Krediye konu evin değerinin tespit edilmesi için gereken “ekspertiz ücreti” ve konut üzerine tanımlanacak olan ipotek için “ipotek tesis ücreti” de müşteriden tahsil edilecek diğer ücretler konumundadır. Bu masrafların toplamı ortalama 1.400 Türk Lirası olarak müşteriye yansıtılacaktır.

ING Cazip Konut Kredisi Başvurusu

ING’den kullanılmak istenilen konut kredisinin başvurusu bankanın şubelerine kimlik ve gelir belgesi ile yapılabilir. Konut kredisinin faiz oranları banka tarafından dönem dönem güncellenmektedir. Bu nedenle kişi özelinde de değişebilen faiz oranlarının nihai hali başvuru esnasında bankadan teyit edilmelidir.

Kaynak: https://www.ing.com.tr/tr/sizin-icin