İlk Senet Kıran Banka Kurucusu Jules Paul Benjamin Delessert Kimdir?

İlk Senet Kıran Banka Kurucusu Jules Paul Benjamin Delessert Kimdir?

24 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Jules Paul Benjamin Delessert 1 Şubat 1773 ile 1 Mart 1847 tarihleri arasında yaşamıştır. Lyon’da (Fransa) dünyaya gelen Delessert, Paris’te hayatını kaybetmiştir. Delessert, Fransız bankacı, maliyeci ve sanayicidir. Hümanist kimliği ile tanınan Delessert, Fransa’da pancardan şeker üreten ilk insandır. Jules Paul Benjamin Delessert ilk senet kıran bankanın kurucusudur.İlk Senet Kıran Banka Kurucusu Jules Paul Benjamin Delessert kimdir daha yakından bakalım…

İlk Senet Kıran Banka Kurucusu Jules Paul Benjamin Delessert Kimdir?

Napoleon Bonaparte’nin İngiliz ticaret hayatını bitirmek üzere kıta ablukası koyduğu dönemlerde Fransa bu durumdan kötü etkilenmiştir. O dönemde şeker henüz şeker kamışından üretilmekte idi. Bu abluka sebebi ile Fransa’da şeker üretilemez hale gelmişti. Benjamin Delessert imparatorun bir dileğini yerine getirmek istemiş ve bunun için pancardan şeker üretecek bir fabrika kurmuştur. Delessert, bu fabrikayı kurmak için gereken usulleri, o dönemde Paris banliyösünün bir köyü olan Passy’de yaşayan, isimleri Marggraf ve Achard olan iki Almandan öğrenmiştir. Her ne kadar fabrika usullere uygun olarak kurulmuş olsa da uzun yıllar süren denemelerden sonra pancardan şeker üretilebilmiştir. Keynes kimdir, Keynes teorisi nedir buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Delessert, denemenin ilk zamanlarında sert, beyaz ve kristalleşmiş şeker yerine, esmerimsi, yapışkan dokusu olan ve yemeye pek elverişli olmayan bir hamur üretebilmiştir. Benjamin Delessert nihayet 1812 tarihinde yemeye uygun şekeri imal ederek imparatora sunmuştur. İmparator ise bu başarısından ötürü Delessert’e baron unvanı ve özel “Legion d’honneur” nişanı ile onore etmiştir. Bu tarihten sonra Baron Benjamin Delessert olarak anılmıştır. Fransa’da ilk kez pancardan şeker üreten fabrika Benjamin Delessert tarafından kurulmuştur.

Paul Benjamin Delessert’in Ekonomiye Katkıları

Baron Benjamin Delessert Fransa’daki ilk yangın sigortası şirketini ve ilk senet kıran bankanın kurucusu olarak tarihe geçmiştir. Delessert ticari işletmeler kurmaya başlamış ve ilk işletmesi bir pamuk fabrikası olmuştur. Yukarıda bahsedilen şeker fabrikası ise Delessert’in kurduğu ikinci fabrikadır. Delessert uzun yıllar boyu milletvekilliği yapmıştır. Bunu  yanı sıra cezaevi sisteminde iyileşme ve gelişme sağlayan Delessert, hastanelerdeki ölüm cezalarını da bastırmaya çalışmıştır. Delessert, Jean- Conrad Hottinger ile birlikte Fransa’daki ilk tasarruf bankasını kurmuştur. Fransız tarihi için önemli bir şahsiyet olan Paul Benjamin Delessert, ekonomi tarihi için de bankacı ve sanayici kimliği ile öne çıkmaktadır.