İktisat Bankası Nedir İktisat Bankası’na Ne Oldu?

İktisat Bankası Nedir İktisat Bankası’na Ne Oldu?

30 Haziran 2020 0 Yazar: Emine Zaman

İktisat Bankası Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan, ülkemiz bankacılık sektörünün en köklü aktörlerinden birisi idi. Denizli’de, yerel esnafın maddi ihtiyaçlarını karşılamak adına kurulan İktisat Bankası’nın kuruluş adı Denizli İktisat Bankası’dır. 1927 yılında kurulan Denizli İktisat Bankası, akabinde sadece “İktisat Bankası” ismini kullanmaya başlamıştır. İktisat Bankası Nedir İktisat Bankası’na Ne Oldu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İktisat Bankası Nedir İktisat Bankası’na Ne Oldu?

İktisat Bankası 1971 yılına kadar Denizli il merkezi ve ilçelerinde şubeleşerek yoluna devam etmiştir. Denizli genelinde tefecilik İktisat Bankası sayesinde önlenmiştir. 1980’li yılların başında, o zamanlar Türkiye’nin en büyük 5 fabrikasından biri olan Ergür Kablo İktisat Bankası’nı satın almıştır. Bunun üzerine merkezi İstanbul’a taşınan banka, başkent Ankara ve Bursa’da da şubeler açmıştır. Bankanın hızla büyümesi özellikle bankerler dönemine denk gelmektedir. 1980 ile 1990 yılları arasında banka bir el değiştirme daha yaşamıştır.

Ergür Kablo bir müddet sonra mali sıkıntıya geçince İktisat Bankası kapanmak üzere iken 1984 yılında Erol Aksoy’a geçmiştir. Banka bu yıldan sonra hızlı bir gelişim göstermiş ve bankacılık alanında önemli aşamalar kaydetmiştir. Ülkemizin önemli bankaları arasında yer almaya başlayan İktisat Bankası, 1990’lı yıllardaki bankacılık krizini ise atlatamamıştır. 15 Mart 2001 tarihinde Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen banka; 05.04.2002 tarihinde TMSF’ye ait olan Bayındırbank bünyesinde bütün aktif ve pasifleri ile birleştirilmiştir. Bayındırbank bu dönem faaliyetine TMSF tarafından son verilen pek çok bankanın buluşma adresi olarak ifade edilebilir. Böylece İktisat Bankasının yaklaşık 85 yıllık tarihi 2002 yılı itibari ile son bulmuştur. İktisat Bankası hakkında daha detaylı bilgi günümüz koşullarında TMSF resmi internet sitesi https://www.tmsf.org.tr/ üzerinden edinilebilir.

Kıbrıs İktisat Bankası İle Alakası Var Mı?

Günümüzde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kıbrıs Bankası ismiyle faaliyet gösteren bir banka bulunmaktadır. Bu bankanın Türkiye’de kapatılan İktisat Bankası ile alakası olup olmadığı ise her zaman merak konusu olmuştur. Bilindiği kadarı ile Kıbrıs İktisat Bankası’yla ülkemizde kapatılan İktisat Bankası’nın herhangi bir bağı yoktur. Kıbrıs İktisat Bankası halen günümüzde aktif olarak bankacılık faaliyeti yürütmeye devam etmektedir. Ülkemizde kapatılan bankalar listesine de buradan göz atabilirsiniz.