İkinci El Otomobil Nasıl Alınır?

İkinci El Otomobil Nasıl Alınır?

24 Ağustos 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Araç sahibi olmak isteyen kişiler sıfır araçlara oranla daha düşük fiyatları olan ikinci el araçları tercih etmektedir. Alırken ya da satarken de belirli evrakların olması gerekirken kontrollerinin de yapılması tavsiye edilmektedir. Dolayısıyla araç sahibi olmak isteyen herkesin araçla ilgili olan resmi dokümanları görmesi, araca ait trafik kaydının olup olmaması ile satış işlemlerini noter huzurunda gerçekleştirmesi şarttır. İkinci el araba satın alacak olanların satış gerçekleşmeden önce araca ait Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)i araçla ilgili olarak son muayene bilgisi ve trafik cezası sorgulama gibi şeylere dikkat edilmelidir. Aracın vergi borcunun bulunması satış işlemini engellemektedir. İkinci el otomobil nasıl alınır sorusunun detaylı cevabına devam edelim…

İkinci El Otomobil Nasıl Alınır? Araç Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araca karar verildi ve alınması için gerekli girişimler yapıldı. Şimdi sıra noterde işlemleri halletmeye geldi. Satış için noterde;

  • Satıcı olan şahsın notere araba ile ilgili olan tüm belgeleri teslim etmesi gerekir.
  • Araca ait satışa engel bir durum olup olmadığı kontrol ettirilir.
  • Alıcı ile satıcıdan geçerli olan ve üzerinde kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlik belgesi istenir. Kişilerin kimlik kontrolleri yapılır.
  • Noterdeki yetkili kişi satış sözleşmesi çıkararak alıcı ile satıcının ad, soyad ile telefon numaralarını bir yere yazarak imzalatır.

Noter satış sözleşmesinin imzalanmasından sonra alıcı kişi vezneye giderek noter ücreti ile hesap ücretini öder. Bu işlemlerin sonunda alıcı şahıs araçla ilgili geçici ruhsatı alabilmektedir.

Araç Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Noter satış sözleşmesi çıkarılmadan ve imzalatılmadan önce satıcı olan şahıs alıcı olan şahıstan araç ücretini almalıdır. Eğer ücret imzadan sonra alınırsa ücretteki sıkıntıda satıcı herhangi bir hak iddia edememektedir. Satış sözleşmesi imzalandıktan sonra artık ruhsat belgesi çıkarılacak ve aracın yeni sahibi alıcı şahıs olacaktır. Dolayısıyla gereken tüm tedbirlerin titizlikle uygulanması gerekir. Noterde satış işlemleri esnasında bir satış sözleşmesi hazırlanmakta ve sözleşme noter, satıcı ile alıcı tarafından imzalanmaktadır. Satış işlemleri sözleşme imzaları atıldıktan sonra gerçekleşmekte ve noter tarafından da 1 ay süre ile geçerli olan “Tescile İlişkin Geçici Belge” düzenlenmektedir. 1 aylık süre dolmadan alıcı kişinin adresine aslı da postayla iletilmektedir.

İkinci el arabaların alım satımı aynı zamanda bir devir işlemidir. Aracın satışından sonra da devir işlemi gerçekleşir. Devir işlemi sırasında;

  • Noter Satış Belgesi,
  • İlişik Kesme Belgesi (Vergi Dairesi Tarafından),
  • Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi,
  • Plaka Bilgisi,
  • Tescil ve Trafik Bilgisi,
  • Vergi Numarası ibraz edilir.

Araç farklı bir şehre gidecekse bu belgelere ek bir de “şehirlerarası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap” dokümanı da eklenir. İkinci el arcı satın alan kişi 10 gün içinde Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmalıdır. Bu sigorta trafik kazası esnasında kusurlu olduğu tespit edilirse araç sahibi karşıya verdiği maddi zararları ve tedavi masraflarını karşılamak zorundadır.

Kaynak: https://ankaragundem.com.tr/otomobil/otomobil-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir-h1544.html