İkinci El Araç Satışları Rekor Kırdı!

İkinci El Araç Satışları Rekor Kırdı!

17 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Taşıt kredisi faiz indirimi kampanyası kamu bankaları tarafından başlatılmış ve özel sektörde faaliyet gösteren bankalar da faiz indirimi kampanyasına katılmıştı. Sıfır kilometre araç fiyatlarında yaşanan düşüş talebi artırırken bazı modellerin ikinci el araç fiyatları da sıfır km fiyatlarına yaklaştı. İkinci el araç satışları 2019 yılında rekor kırdı!

İkinci El Araç Satışları Fiyatları Artırdı!

2019 yılı otomotiv sektörü için inişli çıkışlı bir yıl oldu. Yılın ilk yarısına kadar döviz kurundaki yükselişten dolayı otomotiv satışları düşüş yaşarken yılın ikinci yarısında kamu bankalarınca başlatılan araç kredisi faiz indirimi kampanyası sektörü hareketlendirmiştir. Söz konusu faiz indirimleri hem sıfır km hem de ikinci el araçlarda satışları oldukça artırmıştır. Özellikle sıfır km araçlarda stokları eritecek kadar fazla satış olmuştur.

Kamu bankalarından yeni kredi destek paketi hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

2019 eylül ayında o aya kadar olan tüm zamanların rekoru kırılmış ve 700 bin adet ikinci el otomobil satışı gerçekleşmiştir. 2019 Ekim’de ise 800 bin adet araç ile yeni rekor seviyeye ulaşılmıştır. 2018 yılında sektörde 6 milyonluk satış gerçekleşmiştir. Bu yıl ise toplam satışın 7 milyonu bulacağı tahmin edilmektedir. Bu durum ikinci el araçlarda, özellikle bazı modellerde, fiyatların artmasına sebep olmuştur. Öyle ki kimi ikinci el araçlarda fiyatlar neredeyse sıfır km araç fiyatına yükselmiştir. İkinci el araçlarda bazı modellerde yüzde 20’lik fiyat artışı, bazı modellerde ise yüzde 60’a varan fiyat artışları gözlenmiştir.

2020 Yılında 2. El Piyasası Daha da Hareketlenebilir

Otomotiv piyasası ikinci el araç satışları hakkında açıklamalarda bulunan EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, 2019 yılını ikinci el taşıt satışlarında rekor yılı olarak gördüklerini deklare etti. Sıfır km araç ile ikinci el araç arasındaki makasın giderek açıldığını söyleyen Şahin, günümüzde 1 sıfır km araca karşın 18 ikinci el araç satıldığını dile getirdi.