ICC Nedir Uluslararası Ticaret Odası Ne İş Yapar?

ICC Nedir Uluslararası Ticaret Odası Ne İş Yapar?

29 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Uluslararası Ticaret Odası dünya çapında 140 ülkenin şirketlerinin temsil edildiği küresel bir örgüttür. Uluslararası Ticaret Odası İngilizcesi International Chamber of Commerce, kısaltılmış adı da ICC’dir. Fransızca’da ise Chambre de Commerce Internationale, CCI şeklinde ifade edilmektedir. Uluslararası Ticaret Odası dünyanın en fazla temsil edilen iş örgütü olarak bilinmektedir. ICC nedir Uluslararası Ticaret Odası ne iş yapar ve Milletlerarası Ticaret Odası nedir makalenin devamında detaylı bulabilirsiniz.

Uluslararası Ticaret Odası hakkındaki yazımızda; ICC Nedir? Uluslararası Ticaret Odası Nedir? ICC Kuruluşu Uluslararası Ticaret Odası Ne İş Yapar? Uluslararası Ticaret Odası Amacı Uluslararası Ticaret Odası Üyeleri Uluslararası Ticaret Odası Türkiye İlişkisi başlıkları hakkında açıklamalar yer almaktadır.

ICC Tarihi Uluslarası Ticaret Odası Kuruluşu

ICC 1919 yılına “Barış Tacirleri” olarak bilinen iş adamları tarafından kurulmuştur. Uluslararası Ticaret Odası küresel çapta ticaretin ve yatırımın gelişmesi ve kurallara uygun yapılması amacı ile hizmet vermektedir. Uluslararası Ticaret Odası merkezi Paris’te bulunmaktadır.

ICC Nedir Uluslararası Ticaret Odası Ne İş Yapar? Uluslararası Ticaret Odası Amacı

ICC nedir Uluslararası Ticaret Odası ne iş yapar ve Milletlerarası Ticaret Odası nedir sorularına biraz daha detaylı cevap vermek gerekirse… Uluslararası Ticaret Odası küresel ticaretin yönetim kurallarını belirleyen bir topluluktur. Uluslararası ticaretin ve yatırımın  gelişmesini amaç edinmiş bu grup günümüzde de elektronik ticaretin kurallarını hazırlamaktadırlar. ICC’nin pek çok hizmetinin yanı sıra bir de Uluslararası Hakemlik Kurulu bulunmaktadır ki bu kurul dünyanın en önemli hakemlik kuruludur.

Uluslararası Ticaret Odası ilgili komisyonları ile iş hayatında önem arz eden konular hakkında raporlar hazırlayarak bu raporları ilgili ülke ya da uluslararası kuruluşlara iletmektedir. Ticari konularda yol gösterici özelliği ile ICC, Dünya Ticaret Örgütü ile de bağlantıya geçerek fikirlerini iletmektedir. Uluslararası Ticaret Odası WTO’nun yanı sıra Birleşmiş Milletler, G-7, UNCTAD (Ticaret ve Gelişim Komisyonu) vb. kuruluşlarla da iletişim halinde bulunmakta ve ticari konularda görüş bildirmektedir.

Uluslararası Ticaret Odası Üyeleri

Uluslararası Ticaret Odası’na 130 ülkeden binlerce şirket üyedir.

Uluslararası Ticaret Odası Türkiye İlişkisi

Türkiye Uluslararası Ticaret Odası’na üye ülkeler arasında bulunmaktadır. ICC Türkiye adı ile anılan Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi 1934 yılında kurulmuştur. ICC Türkiye “Milli” adını 1945 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile alarak oluşumunu tamamlamıştır. Uluslararası Ticaret Odası Türkiye çalışmalarının genişlemesi ve hızlanması bakımından komitenin kuruluş ve işlevleri görevleri 1950 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne devredilmiştir. Günümüzde 250’ye yakın üyesi bulunan ICC Türkiye, 1953 yılından bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde yer almaktadır.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.