IBAN KAÇ HANELİ OLUR? IBAN’IN SAYILARI NEYİ İFADE EDİYOR? NEREDEN ÖĞRENİLİR?

IBAN KAÇ HANELİ OLUR? IBAN’IN SAYILARI NEYİ İFADE EDİYOR? NEREDEN ÖĞRENİLİR?

27 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

IBAN Hizmeti bütün banka müşterilerine sunulan bir banka hizmeti olarak yer almaktadır ve her banka hesabının mutlaka IBAN numarası da bulunmaktadır. Banka müşterileri bankalara tarafından kendilerine verilen IBAN numaraları ile birçok işlemlerini hesap numaraları ile yaptıkları gibi gerçekleştirebilmektedirler. Her banka tarafından verilen IBAN numarası her zaman aynı sayı şeklinde yer almakta ve bu şekilde yer almasının bir nedeni bulunmaktadır, peki IBAN Kaç Haneli Olur?

IBAN Kaç Haneli Olur?

IBAN numarası her banka tarafından 26 Haneli olarak müşterilere verilmektedir. 2010 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlayan IBAN numarası ile bizler dünyanın her yerinden anlık olarak IBAN numarasını kullanarak işlem yapabilmekteyiz. Kısa zamanda bankaların günlük hayatımızda yaygınlaşması ve her alanda birçok banka müşterisinin bulunmasından dolayı IBAN numarasına ihtiyaç duyulmuş ve bankalar tarafından bu işlem uygulanmıştır.

Tabi ki müşterilere verilen bu IBAN numarası belli bir sıraya göre sıralanmıştır ve bu şekilde hizmete sunulmuştur, dilerseniz IBAN’ın Sayıları Neyi İfade Ediyor? Bir bakalım.

IBAN’ın Sayıları Neyi İfade Ediyor?

IBAN numarası ülkemizde 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlamasının yanında belli bir sıra şeklinde oluşturulması sağlanmıştır, bu duruma göre ilk olarak IBAN numarasının ilk 2 sayısı ülkeyi temsil etmektedir. İlk olarak ülkeyi temsil etmesinin nedeni ülkeler arası bankalar işlemi için düşünülmüş ve kolaylık sağlamasına karar verilmiştir. Bu iki haneyi çıkardığımız takdirde aslında IBAN numaramız tam 24 haneden oluşmaktadır. Ülke hanesi olan TR den sonra IBAN numarasında Kontrol Basamakları olarak aktarılan çift rakam gelmektedir, bu rakamlar IBAN kontrolü için konulmaktadır. Daha sonra sırasıyla gelen 5 hane ise sizlerin banka içerisinde yer alan kodunu içermektedir. Bundan sonra banka hesap numaranızı ayrı tutabilmek için tek başına konan Rezerv alanı bulunmaktadır ve bu rakamdan sonra tam 16 Haneli olan Banka hesap numaranız gelmektedir. Tabi ki IBAN numaraları ülkeden ülkeye değişiklik gösterme durumu da bulunabilmekte ve herhangi bir ülkede yer alan bankadaki IBAN numarası ile ülkemizde yer alan IBAN numarası uyuşmayabilir. Bu bilginin siz banka müşterileri tarafından bilinmesi gerekmektedir.

Peki Her banka tarafından müşterilere verilen IBAN numaralarını günlük hayatımızda kullanmak için Nereden Öğrenilir? Ve öğrenmek için hangi yöntemler vardır kısaca bunlara da bir bakalım.

Nereden Öğrenilir?

IBAN numaranızı öğrenebilmek için artık oldukça fazla yöntemler bulunmaktadır, işte bunlardan birkaç tanesi;

  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ TELEFONU;Her Banka müşterisi için 7/24 hizmet sunan müşteri telefon numarasını sizler arayarak, IBAN numaranızın mesaj yolu ile telefonunuza ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • MOBİL UYGULAMA; Günümüz teknoloji zamanında artık her bankanın mutlaka mobil uygulaması bulunmakta ve bu uygulamalar üzerinden birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de IBAN numarası öğrenmek olmaktadır, sizler mobil uygulama üzerinden IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.
  • HESAP CÜZDANI; İlk defa banka hesabı açtığınız zaman banka tarafından verilen hesap cüzdanı içerisinde IBAN numaranız yer almakta ve sizlerde bu hesap cüzdanınızdan öğrenebilmektesiniz.
  • BANKA ŞUBESİ; Bankanızın şubesine giderek IBAN numaranızı talep edebilirsiniz.

 

Kaynaklar

https://www.bankalar.org/iban-sorgulama-ogrenme/