Hollanda’da 3 Bin Euro Üzeri Nakit Ödeme Yasaklandı!

Hollanda’da 3 Bin Euro Üzeri Nakit Ödeme Yasaklandı!

1 Temmuz 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Global çapta kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadeleyle ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda atılan en önemli adımlardan biri olan 500 Euro’luk banknotların piyasadan toplanması ve bir daha basılmayacak olmasının akabinde Avrupa ülkeleri kara para aklanması ve terörün finansmanının önüne geçmek adına yeni adımlar atmaya devam ediyor. Bu adımlardan bir yenisi Hollanda Hükümeti tarafından atıldı. Yeni alınan karar doğrultusunda bundan sonra Hollanda’da 3 bin Euro üzeri nakit ödeme yasaklandı.

Grapperhaus (Adalet ve Güvenlik) ve Bakanlar Hoekstra (Finans) kapsamında alınan karar doğrultusunda artık Hollanda’da yapılan harcamalarda nakit olarak 3 bin Euro’dan fazla meblağ kullanılamayacak. 3 bin Euro’nun üzerinde nakit alış-veriş ya da ödeme yapan kişiler ise ceza ile karşı karşıya kalacak. Nakit ödemelerin 3 bin Euro üzerinde olduğu tespit edilmesi halinde ödemeyi yapan ve alan taraflara para cezası tatbik edilecek.

Hollanda’da 3 Bin Euro Üzeri Ödemeler Nasıl Yapılacak?

3 bin Euro ödemelerin nakit olarak yapılamayacak olması; akıllara peki 3 bin Euro’nun üzerindeki tutarlar nasıl yapılacak sorusunu getirdi. Hollanda’daki herhangi bir ödeme 3 bin Euro’yu geçtiği takdirde ödeme yapacak kişin bu tutarı ödeme alacak tarafa finans kuruluşları ya da bankalar aracılığı ile yapması gerekecek. Örneğin 3 bin Euro’nun üzerinde bir tutar karşılığında koltuk takımı almak isteyen kişi; bu ödemeyi karşı tarafa elden yapamayacak ve ilgili tutarı satıcının banka hesabına yatıracak.

3 bin Euro üzeri meblağın nakit ödenememesi kuralına avukat ücretlerinde taşıt alımlarına; ev satın alımlarından kira ücretlerine kadar onlarca farklı alan girmektedir. Yıllık kirasını 5 bin Euro olarak ödediğini beyan eden bir kişinin bundan sonra 3 bin Euro’yu aşan bu tutarı ev sahibine Hollanda’da nakit olarak vermesi mümkün olmayacak. Hollanda bankadaki para devlet garantisi ile ilgili buraya göz atabilirsiniz.