Hollanda Bankadaki Para Devlet Garantisi 2020 Vergisi

Hollanda Bankadaki Para Devlet Garantisi 2020 Vergisi

21 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Hollanda’da yaşayan soydaşlarımızın birikimleri nakit halinde genellikle bankalarda bulunuyor. Birikimlerini nakit halde tutmayanlar ya da tutmak istemeyenler için Hollanda kiralık kasa yazımızda daha önce bu konuda bilgi vermiştik. Hollanda bankalarında birikimlerini nakit olarak bulunduranlar için ise iki soru ön plana çıkıyor. Bunlardan biri Hollanda bankadaki para devlet güvencesi altında mı? İkinci soru ise Hollanda bankalarındaki paradan vergi kesilir mi? Bu sorulara sırası ile Hollanda Bankadaki Para Devlet Garantisi 2020 ve Vergisi  başlıklı yazımızda cevap verelim.

Hollanda’da Bankadaki Param Devlet Garantisi Altında Mı?

Hollanda’da bankadaki para devlet garantisi altındadır. Ancak devlet garantisi belirli bir tutara kadardır. Hollanda’da bankadaki para için devlet garantisi 100 bin Euro ile sınırlıdır.

Hollanda Bankadaki Para İçin Devlet Garantisi Hesap Başına Mı?

Hollanda’da bankadaki paraya devlet garantisi her bir bankada bulunan ayrı ayrı mevduatlar için geçerlidir. Örneğin bir kişinin A, B ve C bankalarında bulunan sırası ile 50, 60 ve 70’er bin Euro’su olsa bu paraların tamamı garanti altındadır. Ancak bir kişinin A, B ve C bankalarında yine sırası ile 100, 110 ve 120’şer bin Euro’su olsa bu durumda söz konusu mevduatların her bir banka için 100’er bin Euro’su devlet garantisi altındadır ve dolayısıyla kişinin toplamda 300 bin Euro’su garanti altında olup 30 bin Euro’su ise garanti altında değildir.

Hollanda Bankadaki Para Vergisi Var Mı?

Hollanda’da bankada bulunan mevduatlardan gelir vergisi tahsil edilebilmektedir. Şöyle ki; Hollanda’da vergi daireleri yetkileri doğrultusunda yılın ilk günlerinde Hollanda’daki kişisel banka hesaplarındaki tutarları kayıt altına almaktadır. Gelecek yıl da yıl başından sonra aynı işlemi yapan yetkililer aradan geçen 1 yıllık süreçte hesapta oluşan artış üzerinden kişiye vergi yansıtmaktadır.

Hollanda’da Bankadaki Paranın Ne Kadarı Vergiden Muaf?

Hollanda’da kişisel hesaplar için vergiden muaf olan kısım 30 bin 380 Euro olarak belirlenmiştir. Evli bir çift için bu tutar iki ile çarpılabilir. Söz konusu rakamlar Hollanda banka hesabından alınacak vergiler 2019 yılı için geçerlidir. Hollanda kiralık kasa hizmeti için ya da Hollanda banka kasası için de buraya göz atabilirsiniz.

Hollanda’da Banka Hesabından Ne Kadar Vergi Alınır?

Hollanda’da kişisel banka hesabındaki mevduatın 30,380 Euro’ya kadar olan kısmı için vergi alınmaz. Bu tutarın üzerindeki bölüm için vergi talep edilir. 30,380 Euro’nun üzerindeki kısım için yüzde 1,2 vergi tahsilatı yapılır. Örneğin kişinin banka hesabında 130,380 Euro’su var ise bu tutardan vergiden muaf olan 30,380 Euroluk kısım düşüldükten sonra kalan 100 bin Euro’dan yüzde 1,2 oranında; yani 1200 Euro vergi alınır.

Hollanda’da Vergiyi Düşürmek Mümkün Mü?

Hollanda’da vergi vermemek yahut Hollanda’da vergi az vermek için gurbetçi vatandaşların genelde izlediği yollardan birisi; yıl sonu itibari ile banka hesaplarındaki mevduatları azaltmak ve yeni yılın ilk ayı geride kaldıktan sonra banka hesaplarına mevduatlarını geri yatırmaktır. Bu sayede vergiden kaçınmak ya da daha az vergi vermek mümkün olabilmektedir. Hollanda Bankadaki Para Devlet Garantisi 2020 Vergisi haberi akabinde Hollanda kiralık kasa hizmeti için ya da Hollanda banka kasası için de buraya göz atabilirsiniz.