Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

1 Eylül 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Birikimini artırmak isteyenlerin önünde bulunan makul ve mantıklı seçeneklerden olan borsada hisse alımı doğru zamanda ve doğru strateji ile gerçekleştirilirse son derece karlı bir yatırım aracıdır. Bununla birlikte yapılabilecek hatalı işlemlerin, yanlış strateji izlemenin ve kazanma hırsıyla panik şekilde hareket etmenin kayıp kapısını aralayacağı da bilinmelidir. Borsada hisse senedi alırken nelere dikkat etmeli, BIST hisse senedi alışı ile nasıl kazanç sağlanır, detayları inceleyelim…

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa İstanbul’da, nam-ı diğer BIST’te hisse senedi alırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bu hususlardan tamamına değinmek mümkün olmasa da bir kaçını sıralayalım ve kısaca açıklayalım…

  • Birikiminizin Tamamıyla Hisse Almayın: Hemen hemen bütün yatırım araçlarına para “bağlarken” uygulanması gereken taktiktir. Klasik ifadeyle “bütün yumurtalar aynı sepete konulmaz”. Tasarrufunuzu bölün, tamamını borsada değerlendirmeyin, farklı yatırım araçlarına da yönelin ki olumsuz bir durumda kaybınızın miktarı sınırlı kalsın ve hatta diğer yatırım araçlarından telafi imkanı doğsun.
  • Birikiminizin Tamamını Bir Hisseye Bağlamayın: İlk maddede yer alan borsa harici yatırım araçlarına da yönelmek ve birikimi farklı alanlara tasnif etmek BIST içerisinde de geçerlidir. Tek bir hisse senedine ve şirkete bütün birikim bağlanmamalı; farklı şirketlerin hisse senetleri de alınarak risk bölünmelidir.
  • Bilginiz Olmayan Hisseye Yatırım Yapmayın: Pek çok borsa oyuncusunun yaptığı hatadır bilgisi olmadığı sektörde faaliyet gösteren şirketin hissesini satın almak. Sektörün durumu ve geleceği şirketin geleceğini doğrudan etkiler.
  • Hisse Alacağınız Sektörü ve Hisseyi Araştırın: Bir önceki madde ile bağlantılı olarak; hissesini alacağınız şirketi ve faaliyet gösterdiği sektörü mutlaka inceleyin, araştırın.
  • Lokal Değil Global Düşünün: Yerelden çıkıp küresele bakmak ve hissesi alınacak şirketin ya da faaliyet gösterdiği sektörün küresel bazda geleceğini kestirmek yatırımın sıhhatini ve getirisini kestirmek adına önemlidir.
  • Enflasyon Oranını Gözden Kaçırmayın: Satın alınacak hissenin, satış yapılacak zamana kadar enflasyon oranından daha az kazanç sağlaması reelde kayıp anlamına gelir. Bu nedenle aldığınız hissenin enflasyon oranının üzerinde kazanç sağlaması gerektiğini unutmayın.
  • Düşerken Alın ve Çıkarken Satın: Altın kural; hissenin dip noktasını ve zirve noktasını iyi tespit etmektir. Her zaman dipten alan ve zirveden satan kazanır. Zamanlama önemlidir.

Kaynak: Bu yazı https://www.tozlumikrofon.com/ adresindeki bilgilerden derlenerek oluşturulmuştur.