Hisarbank Nedir Hisarbank’a Ne Oldu?

Hisarbank Nedir Hisarbank’a Ne Oldu?

17 Haziran 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Türkiye’nin en köklü bankaları arasında yer alan Hisarbank’ın batmasının üzerinden dahi neredeyse 40 yıl geçti. Osmanlı Devleti zamanında, 1910 yılında Terakki Servet Osmaniyesi ismi ile kurulan banka, Türkiye’nin en eski bankaları arasında bulunmaktaydı. Onlarca yıl ayakta kalan  Hisarbank hakkında Hisarbank Nedir Hisarbank’a Ne Oldu başlıklı yazımızdan bilgi edinebilir ve yine Hisarbank kimin sorusunun cevabını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hisarbank Nedir Hisarbank’a Ne Oldu? Hisarbank Sahibi Kim?

Terakki Servet Osmaniyesi ismi ile faaliyetlerini 1926 yılına kadar sürdüren banka, 1926 yılında ismini değiştirmiştir. Terakki Servet Osmaniyesi olan bankanın ismi; Afyon Terakki Servet Bankası T.A.Ş. olarak 1926 yılında değişmiş ve banka bu yıldan sonra bu isim ile hizmet veremeye devam etmiştir. 1979 yılına kadar bu isimle faaliyetlerini sürdüren bankanın 1979 yılında ismi Hisarbank olarak değiştirilmiştir.

Hisarbank’a Ne Oldu?

1981 yılında patlak veren bankerler krizi bankanın sonunun başlangıcı olmuştur. Bankerler ile yakın ilişki içerisinde bulunan Hisarbank banker krizi neticesinde hızla zarar etmeye başlamıştır. Banka bu duruma daha fazla dayanamamıştır. Hisarbank 1983 yılına gelindiğinde o günün parası ile 1,2 milyar dolarlık zarar ile batmıştır. Devlet bankaya el koyarak Ziraat Bankası’na devretmiştir.

Bankanın batması sonrasında tasfiyesi Ziraat Bankası tarafından yapılmıştır. Ömer Çavuşoğlu’nun bankası olarak da bilinen Hisarbank, 70 yıldan fazla ayakta kalmış ve faaliyet gösterdiği dönemde özellikle reklamları ve sloganları ile dikkat çekmiştir. Özellikle “Hisarbank, kale gibi banka” sloganı halen hatırlardaki yerini korumaktadır. Hisarbank’ın reklamlarında kullandığı sloganlardan bazıları şunlardır:

  • Paranız Hisarbank’ta kol atsın.
  • Paranız Hisarbank’ta çiçek açsın.
  • Paranız Hisarbank’ta bereketlensin.
  • Paranız Hisarbank’ta tomurcuklansın.
  • Paranız Hisarbank’ta dal budak sarsın.
  • Paranız Hisarbank’ta goncalansın.
  • Paranız Hisarbank’ta meyve versin.
  • Saat 9’da Hisarbank’ta!
  • Herkesi pazartesi Hisarbank’a bekliyoruz, en yüksek faiz Hisarbank’ta!

Banka, özellikle batmaya yakın zamanlarda vaat ettiği faizleri son derece yükseltmiş ve böylece topladığı mevduat miktarını artırma yoluna gitmiştir. Bankerler olayının patlak vermesi ile bankadan yüklü miktarda mevduat çıkışı olmuş; halk paralarını çekmek için bankalara akın etmiştir. Bu durumun altından kalkamayan Hisarbank tarihin tozlu sayfaları arasına katılmıştır.

Hisarbank’a dair bir kaç ilginç bilgiden bahsetmek gerekirse… Hisarbank bir dönem Fenerbahçe forma sponsoru da olmuştur. Bunun yanı sıra Hisarbank’ın reklamlarında, ünlü komedyen Mehmet Ali Erbil’in babası ünlü oyuncu Saadettin Erbil de oynamıştır. Hisarbank Nedir Hisarbank’a Ne Oldu haberi akabinde; Bankerler olayı ile ilgili buraya göz atabilirsiniz.